Nazwa Twierdzy Wisłoujście pochodzi z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od niej. Z tego miejsca kontrolować było można ruch statków skierowanych do portu w Gdańsku.
Twierdza Wisłoujście

Historia umocnień Twierdzy Wisłoujście sięga najprawdopodobniej książąt pomorskich, którzy wznieśli tutaj strażnicę. W 1482 roku wzniesiono murowaną cylindryczną wieżę, która oprócz celów obronnych służyła jako latarnia. Przez szereg następnych lata wokół wieży budowano różnego rodzaju obiekty, wchodzące w skład fortyfikacji Wisłoujście.

Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście

W końcówce XVI wieku w miejscu drewnianych umocnień zbudowano czterobastionowy fort carre, skonstruowany zgodnie z zasadami nowowłoskimi. Bastiony posiadały kazamaty i działobitnie, a ich ściany wykonano z cegły wzmacnianej ciosami kamiennymi. Fort otaczała fosa, a wjazd chroniony był mostem zwodzonym.
Twierdza Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście

W dalszych latach twierdzę wielokrotnie rozbudowywano. Po I wojnie światowej Twierdza Wisłoujście utraciła znacznie militarne. Po II wojnie światowej twierdza była zniszczona.
Twierdza Wisłoujście

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz

Możesz korzystać ze znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>