W filmie CK Dezerterzy jest taka scena, w której Kondrat (Kania) i Zborowski (Haber) podglądają nagie panie, zażywające kąpieli w budapesztańskiej łaźni. Z jakiegoś powodu Zborowski wpada do kabiny w przebieralni i w filmie kończą się zbliżenia na wnętrza pięknego basenu.
Zdjęcia te powstawały na Kąpielisku Świętego Gellerta, ale łaźni i basenów z klimatem z początku XX wieku w Budapeszcie jest więcej.

Do jednego z takich miejsc – Széchenyi gyógyfürdő – jedziemy najstarszą linią metra w kontynentalnej Europie, żółtą. Kompleks basenów powstał w 1881 roku i można odnieść wrażenie, że od tamtego czasu nie wiele się tutaj zmieniło. Kabiny w rozmiarze wychodków, w których można się przebrać, panowie grają w szachy, siedząc w wodzie po pachy, rzeźby i mała architektura robią naprawdę reumatyczno-geriatryczne wrażenie.

Termalne Széchenyi gyógyfürdő

Baseny Széchenyi gyógyfürdő

Szatnia Széchenyi gyógyfürdő

Szatnie Széchenyi gyógyfürdő

Szatnie Széchenyi gyógyfürdő

Kąpielisko Széchenyi Gyógyfürdő

Széchenyi Gyógyfürdő

Kąpieliska Termalne Szechenyi

Dla chcących pomoczyć się w bardziej nowoczesnym otoczeniu można polecić Aquaworld, jeden z największych krytych parków wodnych w Europie. Z tą nowoczesnością, to jednak bez przesady, bo aquapark w zamyśle projektantów nawiązuje do kambodżańskiej świątyni Angkor Wat, czyli jakiś XII wiek. Palmy, potok górski, podwieszane mostki – wszystko pod kopułą o średnicy 72 metrów.

AquaWorld, Węgry

AquaWorld, Węgry

AquaWorld w Budapeszcie

AquaWorld

AquaWorld w Budapeszcie

AquaWorld Budapeszt

Weekend w Budapeszcie warto uzupełnić klasycznym zwiedzaniem. Po obydwu stronach Dunaju jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Po stronie Pesztu mamy na przykład Parlament, Bazylikę Świętego Stefana, Wielką Cerkiew (największą w Europie), deptak Vaci Utca, Wielką Halę Targową. Buda to przede wszystkim Wzgórze Zamkowe i Góra Gellerta, skąd mamy panoramę na Dunaj i stolicę Węgier.

Most Elżbiety w Budapeszcie

Buda

Most Elżbiety

Ulice Budapesztu

Budapeszt żyje po zmroku. Oświetlenie wydobywa urodę mostów nad Dunajem i Parlamentu.

Most Łańcuchowy i budynek parlementu

Most Łańcuchowy

Most Wolności w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 7:23 am 3 lipca 2016
  Marta
  Author

  Aquapark dla dzieci w mieście. Tego mi najbardziej w naszym mieście z betonu brakuje 🙁

 • Harvey Specter
  Posted at 7:08 am 14 lipca 2016
  Bogna Żółądkiewicz
  Author

  Do Budapesztu najłatwiej z Polski się dostać samolotem. WizzAir to węgierska linia, więc do Budapesztu latają jak do siebie i zazwyczaj nie jest drogo

 • Dodaj komentarz