W stacjach telewizyjnych nadużywa się słowa interaktywność. Wprowadzenie przymiotnika interaktywny ma zapewne na celu zwiększenie atrakcyjności programu lub konkursu.

Niektórzy twierdzą, że interaktywne programy w Polsce pojawiły się w latach 90. W telewizji Polsat widzowie mogli wybrać wieczorny film telefonując na numery o podwyższonej płatności. Bardziej rozwiniętą formę interaktywności miał reprezentować Big Brother, w którym widzowie za pośrednictwem wiadomości SMS decydowali kto nie będzie brał udziału w dalszej części programu.

Czy to jest interakcja? Czy widz głosujący, aby dom Wielkiego Brata opuściła blondynka czuje się uczestnikiem-współtwórcą, gdy większość decyduje, że pożegnamy brunetkę?

Mark Andrejevic demaskuje takie pojmowanie interaktywności, wmawianie - przez media - widzom, że robią więcej, choć w rzeczywistości robią mniej.

Fałszywe pojmowanie interaktywności kreuje postawy interpasywne.

Definicja interaktywności

Telewizja Interaktywna: Telewizja interaktywna : Definicja interaktywności
Ostatnia modyfikacja: 2006/7/9, 19:37W 1955 roku inżynier firmy Zenith Eugene Polley zaprezentował Flashmatic – urządzenie, które zyskało miano pierwszego pilota telewizyjnego . Umieszczone w czterech narożnikach ekranu telewizyjnego fotokomórki oświetlone światłem latarki – pierwszego pilota telewizyjnego przypominającego kształtem rewolwer – umożliwiały włączanie i wyłączanie urządzenia, zmianę kanałów i wyciszanie dźwięku. Jak głosiły ówczesne reklamy, wszystkie te funkcje były realizowane w sposób zupełnie nieszkodliwy dla użytkownika.

Mimo oczywistych wad (telewizor ustawiony w słonecznym miejscu zupełnie wymykał się spod kontroli), urządzenie można śmiało uznać za kamień milowy w rozwoju telewizji. Mniej więcej 50 lat po rozpoczęciu sprzedaży urządzenia Flashmatic, popularne stało się stwierdzenie, że „ten kto ma pilota, ten ma władzę”.

Pilot to urządzenie, za pomocą którego umożliwiamy urządzeniu reakcję na nasze działania, czyli interakcję. Możliwość włączenia i wyłączenia telewizora nie czyni jednak telewizji interaktywną. Telewizja to coś więcej niż pudełko, w które wpatrujemy się wieczorem oglądając serwis informacyjny. Droga, którą przebywa obraz z miejsca, w którym powstaje – studia telewizyjnego, stadionu piłkarskiego lub miejsca akcji filmu, w którym Bruce Willis po raz kolejny ratuje Ziemię od zagłady – do naszego salonu jest bardzo długa. Interaktywne może być każde ogniwo tego łańcucha.


Dodaj komentarz

Imię, nazwisko, login, cokolwiek
E-mail (opcja, będzie prezentowany bezpiecznie)
WWW (opcja, na początku dodaj http://)
Treść komentarza:


t.l.kurzeluk, lech-1126 [AT] o2.pl
z dnia 12-1-2007, godz.: 2:20

Telewizja interaktywna-(wolna linia-tvn,otwarta linia-polsat)=złodziejska telewizja!!!


Sebastian, 78.133.205.154
z dnia 27-6-2009, godz.: 12:59

heh..Tylko nie ma definicji interaktywności...