Krótka historia nadawania

Telewizja Interaktywna: Krótka historia nadawania
Ostatnia modyfikacja: 2006/8/6, 7:26Nienawidzę telewizji.
Nienawidzę tego, tak bardzo jak orzeszków ziemnych.
Ale nie mogę przestać ich jeść.
Orson Wells

30 października 1938 roku tysiące obywateli Stanów Zjednoczonych, nie marnując czasu na pakowanie dobytku, w panice zaczęło opuszczać swoje domy. Inni barykadowali się w piwnicach, trzymając w ręku nabitą broń. Taki był efekt emisji słuchowiska radiowego Orsona Wellsa opartego na motywach powieści Wojna Światów. Znaczna część słuchaczy uwierzyła, że mają do czynienia z prawdziwą relacją z pola walki z atakujšcymi Ziemię Marsjanami.

Społeczne konsekwencje nalotu kosmitów - którego nie było - stanowiły jednoznaczny dowód potęgi mediów elektronicznych w czasach, w których nie mówiło się jeszcze o czwartej władzy. Tłumacząc się później Orson Wells następująco uzasadniał przyjętą formułę programu: Obawiałem się, że przy tradycyjnej aranżacji historycznej w oczywisty sposób nieprawdopodobnej słuchacze umrą z nudów.

Od tamtych czasów dzielą nas lata świetlne. Zmieniło się wszystko: począwszy od stylu życia, kultury, a na technologii kończąc. Także przedstawiciele mediów są w stanie zrobić znacznie więcej, aby pozyskać i utrzymać użytkownika - słuchacza, widza.


Dodaj komentarz

Imię, nazwisko, login, cokolwiek
E-mail (opcja, będzie prezentowany bezpiecznie)
WWW (opcja, na początku dodaj http://)
Treść komentarza: