Nazwa radia Trzepak związana jest z serwisem internetowym, który w tamtym czasie gromadził społeczność skupioną wokół budowy sieci osiedlowych.

Fragment programu telewizyjnego z 23. stycznia 2001, w którym opowiadam o wymaganiach, jakie należy spełnić, aby robić profesjonalne radio internetowe.7 lat po realizacji transmisji do Internetu programu największych rozgłośni komercyjnych - RMF FM i Radia Zet - uczestniczyłem w projekcie realizacji transmisji sygnału stacji Polskiego Radia.

Rozmowa ze mną w Sygnałach dnia - w Jedynce Polskiego Radia - z 6. czerwca 2006:

Internetowe rozgłośnie radiowe

Telewizja Interaktywna: Studium przypadku : Internetowe rozgłośnie radiowe
Ostatnia modyfikacja: 2006/7/9, 14:14Można przypuszczać, że gdy w 1899 roku Gugliemo Marconi nawiązał łączność radiową przez kanał La Manche zdawał już sobie sprawę z genialności swojego wynalazku. Od tego czasu łączność radiowa zrewolucjonizowała życie na naszej planecie. Wynalazcy radia z całą pewnością jednak nie przyszło do głowy, że sto lat później Ziemia stanie się globalną wioską oplecioną pajęczyną sieci Internet, gdzie rozgłośnie radiowe będą mogły istnieć w oparciu o zupełnie inne technologie.

Wiosną 1999 roku kilku miłośników dobrej polskiej muzyki rozrywkowej, skupionych wokół firmy PiK-Net, uruchomiło internetowe Radio Trzepak. Początkowo rozgłośni nie towarzyszyła żadna strona WWW, a adres radia znało niewiele osób. Jednakże rosnące zainteresowanie i popularność wymusiły stworzenie witryny i bardziej profesjonalną organizację przedsięwzięcia.

Muzyka

W repertuarze Radia Trzepak znalazły się wyłącznie polskie utwory, powstałe w latach 1945-1980. Zgromadzony obszerny repertuar pozwolił na wydzielenie w październiku 1999 roku kanałów tematycznych, z których każdy był zorientowany na nieco inny rodzaj muzyki, np. Troszkę Mocniejsze Uderzenie, Polska Piosenka Mniej Poważna, Wiązanka Polskiej Łagodności.

Sukces Radia Trzepak zachęcił twórców do uruchomienia kolejnych rozgłośni - o ściśle określonych liniach programowych. 12 listopada 1999 roku uruchomiono internetowe Radio Szanty, które przez 24 godziny na dobę nadawało muzykę żeglarską. Otwarcie rozgłośni odbyło się na XVII Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej Tratwa’99 w hali katowickiego Spodka.

W ramach koncepcji Internetowej Platformy Nadawczej – rozwijanej przez firmę PiK-Net - uruchomiono jeszcze kilka kolejnych rozgłośni:

  • Szalom (styczeń 2000) – muzyka żydowska,
  • B.A.C.H. (luty 2000) – muzyka Jana Sebastiana Bacha,
  • Biblia (marzec 2000) – dźwiękowa wersja tekstów biblijnych,
  • Celt (sierpień 2000) – muzyka celtycka zespołu Carrantuohill
  • Moovie (sierpień 2000) – muzyka filmowa,
  • A4 (luty 2001) – największe przeboje muzyki rozrywkowej.

Jako jedną z zalet wszystkich rozgłośni należy postrzegać całkowity brak reklam – na program radiostacji składała się wyłącznie muzyka nadawana przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Warto podkreślić, że rozgłośnie działały zgodnie z polskim prawodawstwem – opłaty wynikające m.in. z rozliczaniem się z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ponosiła firma PiK-Net.

Technologia

Wszystkie uruchomione rozgłośnie wykorzystywały RealAudio G2, opracowaną przez RealNetworks. W emisji zastosowano dodatkowo technologię SureStream, która zapewniała adaptacje jakości przekazu dźwiękowego do szybkości połączenia słuchacza z siecią Internet. Dzięki temu niezależnie od jakości połączenia można słyszeć nadawany program, kosztem chwilowych pogorszeń jakości.

Odbiorowi towarzyszyła aplikacja języka SMIL (Synchronized Multimedia Integration Language), dzięki czemu użytkownik mógł z poziomu odtwarzacza – programu RealPlayer - zmieniać kanały i rozgłośnie.

W oparciu o tę samą infrastrukturę i platformę serwerową realizowana była w tamtych latach usługa transmisji do sieci Internet programu największych polskich rozgłośni komercyjnych: RMF FM i Radia Zet.


Dodaj komentarz

Imię, nazwisko, login, cokolwiek
E-mail (opcja, będzie prezentowany bezpiecznie)
WWW (opcja, na początku dodaj http://)
Treść komentarza:


szura, z-profuturo-pow01.telsat.wroc.pl
z dnia 29-9-2006, godz.: 0:34

brak wzmianki o ogromnej liczbie rozgłośni internetowych opartych na Shoutcast !
'Odbiorowi towarzyszyła aplikacja języka SMIL... ' mysle ze określenie 'aplikacja' to za duzo na mozliwości SMIL'a , moze bardziej skrypt, ale to tez nie do konca....