Wydarzenie
Na miarę wydarzenia roku zasługuje zamieszanie wokół słowa kryzys, które w 2009 r. w rankingu najczęściej wyszukiwanych w Google wyprzedziło modny w roku poprzednim Second Life. Jestem przekonany, że te dwa zjawiska mają ze sobą więcej wspólnego niż tylko sezonowość. Łączy je dysonans pomiędzy zapowiedziami i wywołanym szumem medialnym a rzeczywistymi efektami. Mimo wielu komentarzy i prognoz, dla branży interaktywnej kryzys objawił się jako niewątpliwe spowolnienie tempa wzrostu, którego jednak nie można nazwać załamaniem rynku.

Niespodzianka
Przedsiębiorczość Polaków zaowocowała olbrzymim zainteresowaniem programami wspierającymi działalność gospodarczą w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Pieniądze, które poprzez Unię Europejską zostaną wpompowane w nasz internet nie są małe. Niespodzianką jest jednak, że Innowacyjnej Gospodarce towarzyszą listy społeczne i kolejkowi stacze. Niespodzianką jest także sposób informowania o wspieranych publicznymi pieniędzmi projektach. Jest oczywiste, że biznesplany i szczegółowe założenia dotowanych przedsięwzięć nie mogą być ujawniane na tak wczesnym etapie ich rozwoju. Publikowane jednak jednozdaniowe opisy projektów budzą poważne obawy, jaka część tych biznesów odniesie sukces i utrzyma się na rynku przez kolejne lata po odcięciu kroplówki sączącej unijne wspomaganie.

Rozczarowanie
Poniekąd rodzime portale czy Allegro i Gadu-Gadu, skutecznie zdobyły i utrzymały pozycje dominujące w swoich segmentach, detronizując globalnych gigantów. Ciągle wschodząca u nas gwiazda Facebooka, nie wróży już jednak niczego dobrego dla serwisu Grono.net. Także wśród serwisów mikroblogowych żadnemu nie udało się uzyskać znaczącej przewagi i przebić masę krytyczną w liczbie użytkowników. Konkurencja bywa korzystna o ile jest motorem
innowacji. W przypadku jednak mikroblogów jest bardzo prawdopodobne, że pojawi się ktoś z zewnątrz, dysponujący większym potencjałem lub bardziej skłonny do inwestycji.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 1:00 pm 26 grudnia 2009
  Rafał
  Author

  Cała ściema związana z second life miała żaden wpływ na nasze życie. Kryzys jakieś tam miał, choć rzeczywiśćie w naszej branzy niewielkie….

 • Dodaj komentarz