Brač jest trzecią największą wyspą Chorwacji. Pochodzący stąd kamień słynie z niezwykłej bieli. Posłużył budowie wielu ważnych budynków w Chorwacji, jak katedra w Sibeniku czy pałac Dioklecjana w Splicie. Wykorzystano go także przy budowie Białego Domu w Waszyngtonie.
Wyspa Brač
Prom na wyspę Brač
Na wyspę można się dostać promem ze Splitu lub z Makarskiej. Przeprawy są oblegane latem, zimą promy pływają pustawe. Rejs z Makarskiej trwa około godziny.
Funkcjonuje tu także lotnisko Zračna luka Brač (BWK) z pasem długości 1760 metrów, co pozwala przyjmować samoloty typów Embraer 195 lub Airbus A319. Sezonowo uruchamiane są połączenia do Zagrzebia, na Słowację, a także do Austrii i Włoch. Zimą terminal jest pusty. Cztery samochody zaparkowane na lotniskowym parkingu należą do pracowników.
Lotnisko Brač

Wieś i port Sumartin

Promy z Makarskiej przypływają do portu we wsi Sumartin. W jej pobliżu znajduje się kilka zatoczek – Rasotica, Zukovik, Radovanja, Studena, Zvirje i Spilice – z często urokliwymi plażami.
Sumatrin, wyspa Brač
Sumatrin, wyspa BračPlaża Lucica

Miasteczko Bol

Najstarsza miejscowość na wyspie leży u podnóża gór Bolska Kruna i szczytu Vidova Gora, który z wysokością 778 metrów nad poziom morza jest najwyższym szczytem wysp Chorwackich.
W miasteczku jest wiele dobrze wyglądających knajp i restauracji. Zimą można liczyć na otwartą kawiarnię, w której siedzą mieszkańcy. Restauracje są zamknięte. Z jednym wyjątkiem: w restauracji Dalmatio można liczyć na obiad. Nie ma żadnego menu, ale kucharz obiecał, że coś przyrządzi i słowa dotrzymał.
Bol,  Brač

Plaża Zlatni rad

W pobliżu miasteczka Bol znajduje się jedna z najsłynniejszych chorwackich plaż – Zlatni Rat, czyli Złoty Róg. Pokryta jest drobnym żwirkiem, a jej kształt często się zmienia pod wpływem wiatru i fal.
Z poziomu leżaka na plaży nie widać kolorów wody, które opływają wbijający się w morze język wybrzeża. Ale jeśli posłużymy się dronem w Chorwacji okolica robi nieco inne wrażenie.
Zlatni Rat, wyspa Brač
Zlatni Rat, wyspa Brač
Plaża Zlatni Rat, Chorwacja
Plaża Zlatni Rat
Plaża Zlatni Rat
Wiele udostępnianych w internecie zdjęć daje wyobrażenie, jak te plaże wyglądają w sezonie. Tłok, koce i ręczniki porozkładane jeden obok drugiego. W zimie nie ma tutaj nikogo. Puste rozległe parkingi, pozamykane budki z gastronomią dają wyobrażenie o liczbie osób, które ta plaża przyjmuje latem.
Plaża Zlatni Rat, Chorwacja
Zlatni Rat, wyspa Brač
Zlatni Rat, wyspa Brač
Bol, Brač
Chorwacja zimą jest cudna.

Podziel się ze znajomymi:
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz