Dopiero 27 marca 2020 roku za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE odkryto kometę C/2020 F3, która znajdowała się wówczas 170 milionów kilometrów od Ziemi. Swoje peryhelium – punkt, w którym była najbliżej Słońca – osiągnęła 3 lipca 2020 roku i teraz zbliża się do nas, by 23 lipca znaleźć się najbliżej Ziemi na swojej drodze, czyli raptem 104 miliony kilometrów. W lipcowe noce kometę można dostrzec nawet nieuzbrojonym okiem.

Teleskop WISE, za pomocą którego odkryto kometę znajduje się 525 kilometrów nad Ziemią na orbicie okołobiegunowej, na którą został wyniesiony w 2009 roku. Pracował przez blisko rok w schłodzony do temperatury -257°C i wykonał 2.7 miliona zdjęć w podczerwieni. W październiku 2010 wyczerpał się czynnik chłodzący, ale dwa z czterech detektorów nadal działały, kontynuując misję pod nazwą NEOWISE.
Kometa NEOWISE nad Polską
Kometa Neowise

Kometa Neowise nad Polską

Informacje o aktualnej pozycji komety NEOWISE można znaleźć na wielu stronach internetowych, np. the Sky live. Przy bezchmurnej pogodzie można ją znaleźć na niebie nawet bez teleskopu lub lornetki. Autorem poniższego zdjęcia jest Grzegorz Jermołaj (@grzegorzjermolaj).
Kometa Neowise nad Polską fot. Grzegorz Jermołaj

W sieci znaleźć można wiele zdjęć i filmów prezentujących kometę C/2020 F3 NEOWISE, na przykład nagrany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 7:09 pm 21 lipca 2020
  Jacek, Tarnów
  Author

  Widziałem! Nie było łatwo wypatrzyć ten punkcik, ale gdy się zrobiło ciemniej to można wypatrzyć kometę i widać ją gołym okiem ;}

 • Dodaj komentarz