Kamera Samsung Gear 360 2017 to druga wersja urządzenia przeznaczonego do wykonywania sferycznych filmów i zdjęć, obejmujących 360 stopni w poziomie i 180 w pionie. Brak ograniczenia kadrem, czyli jakimś wycinkiem obrazu, daje zupełnie nowe możliwości dla kreatywnych ujęć.
Samsung Gear 360 2017Kamerka prezentuje się świetnie. Można ją trzymać w ręce, postawić na płaskiej powierzchni lub poprzez gwint znajdujący się w stopce kamerki przymocować do statywu lub monopoda. Urządzenie ma dwie matryce CMOS 8.4 Mpix i dwa obiektywy f/2.2. Rozdzielczość zdjęć sferycznych wynosi 15 Mpix.
Rozdzielczość nagrywania filmów 360° wynosi 4096 x 2048 przy 24 klatkach na sekundę. W przypadku korzystania z jednego obiektywu – bez trybu sferycznego – możemy nagrywać w rozdzielczości 1920×1080 przy 60 klatkach na sekundę

Trzy przyciski umożliwiają sprawną i wygodną obsługę kamerki Samsung Gear 360. Dostęp do wszystkich funkcji możliwy jest także przez aplikację mobilną. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji urządzenia, aplikacja dostępna jest także na telefony iPhone (7, 7+, 6S, 6S+, SE).
Dostęp do zdjęć i filmów na karcie micro SD możemy uzyskać poprzez aplikację i sieć WiFi lub złącze USB C.

Proces obróbki zdjęć sferycznych jest dość uciążliwy. Zdjęcia wykonane dwoma obiektywami kamerki Gear 360 musimy najpierw odpowiednio połączyć, uzyskując pojedynczy sklejony plik. Następnie zdjęcia możemy obejrzeć w przeglądarce wspierającej obsługę zdjęć sferycznych, wykorzystać okulary VR lub poddać dalszej obróbce, na przykład odwzorowując sferę w tzw. little planet.

Zdjęcie z dwóch obiektywów kamery Samsung Gear 360 2017 po sklejeniu:
Dubai 360

Odwzorowanie little planet uzyskanie z powyższego pliku:
Dubai 360

Przykładowe zdjęcia wykonane kamerką Samsung Gear 360 2017 (z nawigacją 360° – obraz przesuwamy myszką lub poprzez obrót telefonu/tabletu):

Dubai Marina 360

Podobnie proces obróbki filmów rozpoczynamy od połączenia obrazu z dwóch obiektywów. Następnie możemy go przeglądać w odtwarzaczu wspierającym obraz sferyczny lub poddać dalszej obróbce.

Filmy najlepiej oglądać poprzez okulary VR. Sferyczne nagrania wspierane są także przez YouTube i Facebook.

Przykładowy film sferyczny osadzony w YouTube (obraz przesuwamy myszką lub poprzez obrót telefonu/tabletu):

Ta sama scena wykorzystana w filmie w odwzorowaniu little planet:

Samsung Gear 360 2017 to bardzo zgrabne urządzenie, ułatwiające stosunkowo szybkie uzyskiwanie sferycznych ujęć. Jak widać na powyższych przykładach, jakość zdjęć i filmów pozostawia jednak wiele do życzenia. Fajnie wykorzystać kamerkę 360 do kreatywnego selfie, ale do zdjęć architektury czy wnętrz to się nadaje dość średnio. Gdyby udało się uzyskać jakość, którą znamy z nowoczesnych smartfonów, byłoby świetnie.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 6:32 am 2 lipca 2018
  Robert w podróży
  Author

  Jakość nie zachwyca, ale fajne efekty 🙂

 • Harvey Specter
  Posted at 4:18 pm 28 sierpnia 2018
  Krychu
  Author

  Fajny sprzęcik. Kiedyś kamery 360 będą tańsze. Składanie panoram z wielu zdjęć zrobionych innym aparatem w photoszopie to jednak męczące zajęcie.

 • Harvey Specter
  Posted at 7:11 am 23 września 2018
  Marek
  Author

  Fajny efekt. Chciałem kupić kamerkę 360 Gopro, ale chyba poczekam na jakies nowsze.

 • Harvey Specter
  Posted at 12:29 pm 28 lutego 2019
  Szymon
  Author

  Jak dla mnie super. Zdjęcia sferyczne to magia, która ukazuje niesamowite widoki. Na dodatek ten obraz 360 , który można udostępnić innym w internecie. Na pewno ten gadżet znajdzie się w mojej kolekcji.

 • Dodaj komentarz