Zestawianie zdjęć prezentujących Dubaj w latach sześćdziesiątych XX wieku i dziś świetnie uzmysławia, jak szybko rozwija się to miasto. Słynne zdjęcie Sheik Zayed Road z samotnym budynkiem Toyoty porównałem poniżej z obrazem w miarę współczesnym. Co ciekawe, budynki sprzed pół wieku można rozpoznać i dziś. Obraz jest w miarę współczesny – tę większą fotkę zrobiłem w 2014 roku. Dzisiaj to miejsce wygląda jeszcze inaczej, bo rewolucje w panoramie Dubaju zachodzą każdego roku (o czym można przeczytać tutaj).
Dubai development

Historia Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest jednak dość krótka, więc artefakty mające więcej niż 50 lat uchodzą w Dubaju za prehistoryczne. Poniżej widzimy wieżę zegarową w dzielnicy Deira z 1964 roku.
Deira Clock Tower 1964

Jest piękna i stoi do dziś, choć wokół zmieniło się niemal wszystko. Poniższe zdjęcie zrobiłem w kilka tygodni temu (maj 2018).
Clock Tower

Stara dzielnica Dubaju, nazywana Al Fahidi lub Bastaiya, mieści się nad kanałem Dubai Creek. Zlokalizowano tutaj wiele muzeów i instytucji odpowiedzialnych za opiekę nad kulturowym dziedzictwem Dubaju. Aby ochronić ten teren przed działalnością deweloperów i powstaniem kolejnej dzielnicy wieżowców ze stali i szkła, rząd wykupił okoliczne działki i – jak głoszą oficjalne informacje – „z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów, przywrócono budynkom dawną świetność”. Co do przywracania świetności mam pewne wątpliwości, bo budowa starego miasta nadal trwa. Z wykorzystaniem jak najbardziej współczesnych technik i materiałów, powstają budynki, które wyglądają jak zabytkowe.

Stary Dubaj

Stary Dubaj

Stary Dubaj

Wśród wąskich uliczek znajduje się tutaj wiele tradycyjnych kawiarni i restauracji oraz galeria i muzea: Muzeum Cywilizacji na Rozdrożu, Muzeum Kobiet, Muzeum Kawy, Muzeum Miejskie w Dubaju, Muzeum Policji w Dubaju, Muzeum Naif.

Bastakia Quarter

Najstarszym budynkiem w Dubaju jest wzniesiony w 1789 roku fort Al Fahdi, w którym mieści się Muzeum Dubajskie.

Muzeum Dubaju

Muzeum Dubaju

Muzeum Dubaju

Muzeum Dubaju

W sąsiedztwie muzeum znajduje się Wielki Meczet, mieszczący 1200 osób. Świątynie nie jest dostępna dla nie-muzułmanów, a ewentualne wejście na specjalne zaproszenie zobowiązuje do należytego zachowania i szacunku, które nie obejmują robienia zdjęć osobom modlącym się w środku. Także zdjęć z pięknego wnętrza nie będzie. Osobom chcącym odwiedzić meczet w Dubaju polecam meczet Jumeirah, przez sześć dni w tygodniu dostępny dla wszystkich, gdzie także organizowane są wycieczki i wykłady dotyczące kultury i religii.

W meczecie

Po drugiej stronie Dubai Creek znajdują się słynne targowiska złota i przypraw: Gold Souk i Spice Souk. Na tym pierwszym najbardziej dziwi cienizna szyb, za którymi wystawiane są tony najdroższych kamieni i metali oraz praktyczny brak jakiejś ochrony.

Dubai Creek

Gold Souk

Gold Souk

Drogę od wioski poławiaczy pereł do światowej metropolii Dubaj pokonał w ogromnym tempie. Żyją tu ludzie, którzy nie znają daty swojego urodzenia, bo kiedyś na pustyni takimi kwestiami nie specjalnie się przejmowano. Dzisiaj widać dbałość o zabezpieczenie historii, która nie jest jakoś szczególnie bogata. Wiele nowoczesnych inwestycji powstaje z ogromnym szacunkiem dla kultury i historii, jak Dubai Frame – rama oddzielająca nowy i stary Dubaj.

Dubaj
Image is not available

Dubaj umiał się wylansować. Nie jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, choć wielu tak myśli.

Lotnisko DXB
Image is not available

Nie trzeba być fanem doskonałego serialu Megalotnisko w Dubaju na kanale National Geographic, żeby wiedzieć, że emirat w transporcie lotniczym jest potęgą.

Akwarium
Image is not available

10 milionów litrów pojemności, przy 51 metrach długości i 20 metrach szerokości, nie wystarczyło, aby Dubai Aquarium stało się największym akwarium na świecie.

Metro w Dubaju
Image is not available

Dubaj może się pochwalić największym systemem w pełni automatycznego metra na świecie: pociągi świetnie radzą sobie tutaj bez maszynistów.

helipad
Image is not available

Jednej z bardziej popularnych widoczków z Dubaju przedstawia wyspę Jumeirah Palm z kompleksem hotelowym Atlantis.

Dubaj w budowie
Image is not available

Regularne odwiedziny Dubaju pozwalają obserwować jak to miasto się zmienia

Dubai mrathon
Image is not available

Maraton w Dubaju to najlepiej opłacany biegu na świecie. Solidne honoraria i nagrody (200k $ dla zwycięzców) kuszą największe gwiazdy.

Dubai mrathon
Image is not available

Podczas obchodów nadejścia Nowego Roku 2018 w okolicy najwyższego budynku świata po raz pierwszy zrezygnowano z pokazu fajerwerków, zastępując je pokazem laserów.

Dubai Frame
Image is not available

Rama Dubaju (The Frame) została otwarta w styczniu 2018 roku w parku Zabeel. Kolejny dowód na to, że Dubaj jest ciągle w budowie.

safari
Image is not available

W historii i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielbłądy odrywają bardzo ważną rolę.

Dubaj muzeum
Image is not available

Zestawianie zdjęć prezentujących Dubaj w latach sześćdziesiątych XX wieku i dziś świetnie uzmysławia, jak szybko rozwija się to miasto.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Slider
Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz