Spis treści
Sandomierz się wypromował Ojcem Mateuszem cisnącym na rowerku przez rynek. Ale Ziarno prawdy Miłoszewskiego też dzieje się tutaj. W oparciu o książkę był film z Więckiewiczem, jak zwykle gorszy niż książka. Prokurator Teodor Szacki w scenerii tutejszych podziemi grzebie się w zbrodni i trudnej polskiej historii. Miasto jest piękne, jest co zwiedzać i co oglądać, a zapiekanki ze szczypiorkiem przy runku są bardzo dobre.
Zwiedzanie Sandomierza można rozpocząć od Bramy Opatowskiej, skąd mamy ładny widok na sandomierską starówkę. Oczywiście im wyżej, tym lepiej.
Rynek w Sandomierzu
Główny plac miasta o wymiarach 110 na 120 metrów jest pochyły – różnica wysokości wynosi 15 metrów. Na środku znajduje się gotycki ratusz, a obok niego figura Matki Boskiej i miejska studnia. Wokół rynku rozsiały się sklepy z pamiątkami i knajpki.
Tuż obok ma swój początek, a pod samym Ratuszem się kończy, Podziemna Trasa Turystyczna. Podziemne składy i piwnice głębokie do 12 metrów połączono i udostępniono trasę o długości 470 metrów. W przeszłości wydrążonych w warstwach lessowych podziemi było znacznie więcej. Osiadające kamienice i zawalenia wymusiły zasypanie większości z nich, a istniejąca trasa turystyczna została przygotowana z udziałem górników z Bytomia.
Katedra w Sanodmierzu
Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu zbudowana została w drugiej połowie XIV wieku, choć w tym miejscu istniał kościół wzmiankowany już w 1148 roku. Kościół ma bardzo bogaty wystrój wnętrza.
Zamek Królewski w Sandomierzu
We wzniesionym przez Kazimierza III Wielkiego w XIV wieku zamku mamy teraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu między innymi z jedyna na świecie wystawą wyrobów jubilerskich z krzemienia pasiastego.
W czasie swych rządów Kazimierz Wielki odwiedził zamek 18 razy i przebywał tu w sumie 25 miesięcy.
Kozie schodki w Sandomierzu
Ulice Długosza z położoną 23 metry niżej ulicą Rybitwy łączą Kozie Schodki. Zejście łączy strefę zabytkową miasta z rozległym Placem Jana Pawła II.
Wisła w Sandomierzu
Wzdłuż Wisły w Sandomierzu mamy Stary Port, MOSIR oraz Bulwar Sandomierski.
Wąwóz Królowej Jadwigi
Poza starówką w Sandomierzu jest wiele ciekawych miejsc – jak znane wąwozy lessowe: Wąwóz Królowej Jadwigi, rozdzielający wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie, oraz Wąwóz Staromiejski znajduje się naprzeciwko kościoła świętego Jakuba.
Rzeka Wisła, sympatyczny rynek, wąwozy – to elementy wspólne dla Sandomierza i Kazimierza Dolnego. Obydwa te miasta są zresztą odwiedzane przez turystów w ramach jednej wycieczki.