Spis treści
Większość zabudowań Sztutowa na początku Mierzei Wiślanej oddziela od morza pas lasu. Do głównych wejść na plażę prowadzą asfaltowe dojazdy z parkingami, ale między nimi ciągną się kilometry niezatłoczonego piasku wolnego od frytek, balonów i przepalonego oleju po rybie. Rowery i długi spacery można tutaj uskuteczniać w kierunku wschodnim – przez Stegnę, Jantar aż do ujścia Wisły w Mikoszewie – oraz zachodnim – przez Przekop Wisły aż do Krynicy Morskiej i jeszcze dalej.
W sezonie plaże są zatłoczone tylko przy głównych wejściach, do których prowadzą asfaltowe drogi. Kilkaset metrów w lewo lub w prawo jest zazwyczaj pustawo.
Zachody Słońca widziane z plaży Sztutowie.
Ale piękne są także wschody i to nie tylko na sztutowskich plażach.
Przekop Mierzei Wiślanej
W opuszczonej osadzie Nowy Świat za Kątami Rybackimi wzdłuż drogi wojewódzkiej 501 wybudowano port i Przekop Mierzei Wiślanej – miejsce niezwykle popularne miejsce wśród turystów w drodze samochodem w kierunku Krynicy Morskiej.
Wisła Królewiecka
Wisła Królewiecka to pozbawione nurtu ramię ujściowe rzeki Szkarpawy. W remontach ostatnich lat podniesiono linie energetyczne i pogłębiono korytu. Można tędy wypłynąć na Zalew Wiślany.
Most Czterech Pancernych
Szlak bojowy czterech pancernych na Berlin wiedzie przez miasto Ritzen, którego chyba w rzeczywistości nie ma, ale w serialu grała je Bydgoszcz. W następnym szesnastym odcinku Daleki patrol jakiś Niemiec chce zastrzelić Szarika. Za jego plecami pojawia się młody Gajos i puszcza mu serię z erkaemu w nerki z odległości półtora metra. Od razu celuje w drugiego Niemca. Słyszymy grzechotanie mechanizmu samopowtarzalnego. Wróg pada otrzymawszy po nerach.
Potem z Gustlikiem opuszczają zwodzony most, który właśnie zdobyli, i umożliwiają przejazd przejazd kolumnie pancernej z Rudym 102.
Dlaczego Janek strzelał po nerkach? Chyba chodziło o to, że cenzura w głębokiej komunie by nie puściła sceny, w której nasi strzelają do kogoś centralnie w plecy.
Ten serialowy most nadal istnieje na Wiśle Królewieckiej i nigdy nie był po drodze z Ritzen nach Berlin. Nazywa się teraz Mostem Czterech Pancernych i nadal jest zwodzony.
Stara cegielnia w Stutowie
Za czasów właścicieli niemieckich, w czasie wojny i po niej – aż do 1961 roku produkowano tu cegły. Przez kilka kolejnych lat już tylko kruszec. 30 września 1976 roku inżynier Siewczuk z inżynierami Tomskim i Bilskim podpisali projekt budowlany punktu suszenia zboża dla pobliskiego PGR Sztutowo. Zabudowania otrzymały drugie życie, które dawno dobiegło końca.
Żuławska Kolej Dojazdowa
W Sztutowie stację końcową ma Żuławska Kolej Dojazdowa. Można nią pojechać do Mikoszewa przy ujściu Wisły.
KL Stutthof
Sztutowo kojarzy się także z hitlerowskim obozem koncentracyjnym KL Stutthof, który funkcjonował w latach 1939-1945. Był to najdłużej działający obóz poza Niemcami – wybudowany podczas kampanii wrześniowej i zajęciu Wolnego Miasta Gdańsk, a wyzwolony w połowie 1945 tok.
1 comment
Byliśmy tam na wakacjach w tym roku. Fajne miejsce mało ludzi