Kijów to trochę taka napompowana Warszawa. Wszystko jest większe, ale jest sporo podobieństw. Tutejsza Wisła jest znacznie szersza i nazywa się Dniepr (Дніпро). Wzdłuż jednego z jej brzegów biegnie coś jakby nasza Wisłostrada, która nazywa się Naberezhna (Набережна). Po drugiej stronie, którą w Warszawie nazwalibyśmy praską, teren jest mniej zagospodarowany i ciągnie się piach, coś jak warszawska Poniatówka. Mają taki jakby Wilanów, który nazywa się Pałac Maryjski (Маріїнський палац). I bez problemu można spotkać tu kogoś, kto rozumie po polsku lub ukraińsku.

Widok z Kijów

Ulice Kijowa

Pałac Maryjski w Kijowie

Plac Sofijski

Przed Soborem Mądrości Bożej (Soborem Sofijskim) znajduje się Plac Sofijski z pomnikiem Bohdana Chmielnickiego. Nie trzeba sięgać aż do Ogniem i Mieczem, żeby wiedzieć, że wspólna historia Polski i Ukrainy miewała trudne momenty. Pierwotny pomysł na rzeźbę miał bardziej antypolski charakter, ale car Aleksander II nie chciał podsycać konfliktów na tle narodowościowym i od 1888 roku hetman jest przedstawiony na koniu.
Pomnik Bohdana Chmielnickiego w Kijowie
Sobór Mądrości Bożej w Kijowie
Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Chreszczatyk i Majdan

Główna ulica Kijowa – Chreszczatyk (Хрещатик) – po II wojnie światowej odbudowana została w stylu socrealistycznym. Teraz mamy tu wiele świątyń kapitalizmu – od restauracji McDonald’s po butiki drogich marek – zlokalizowanych w budynkach poprzedniej epoki, jak choćby słynny apartamentowiec Dom z Gwiazdą.
Dom z Gwiazdą w Kijowie
Przy Rynku Besarabskim (Бесарабський ринок) do 2013 roku stał pomnik Lenina, ale podczas Rewolucji Godności zrzucono Włodzimierza Iljicza, a głowę młotem rozbito. Do dziś zachował się cokół.
Cokół pomnika Lenina w Kijowie
O głównym placu Kijowa słyszał każdy, kto jakoś ogarnia historię najnowszą. Plac Niepodległości (Майдан Незалежності), Majdan, to miejsce wydarzeń głównych wydarzeń Pomarańczowej Rewolucji lat 2004 i 2005 oraz Rewolucji Godności (Euromajdanu) z lat 2013-2014.
Majdan w Kijowie
Nad Majdanem góruje kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynią symbolizującym niezależność Ukrainy i upamiętniającym uzyskanie niepodległości. Pod szklaną kopułą znajduje się centrum handlowe.
Są takie miejsca, z których ogląda się wiele relacji telewizyjnych. Potem, gdy człowiek wreszcie tam trafi, trudno powiedzieć, jak rzeczywistość ma się do wcześniejszego wyobrażenia. Majdan jest jakiś taki nieszczególny – to samo poczułem na placu Syntagma w Atenach i Placu Czerwonym w Moskwie.
Majdan w Kijowie
Tuż obok kolumny na Majdanie w Kijowie znajduje się Muzeum Meduz.

Ławra Peczerska

Turystycznym must-see Kijowa jest Ławra Peczerska (Києво-Печерська лавра) – kompleks świątynny, którego początki sięgają 1051 roku. Na malowniczym zboczu nad Dnieprem znajdują się siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (Ławra Dolna) oraz wiele muzeów i sal zarządzanych przez państwo (Ławra Górna). Ogólnie nad ziemią i pod jej powierzchnią jest zatrzęsienie soborów, cerkwi, muzeów i sal.
Ławra Peczerska, Kijów

Matka Ojczyzna

Kawałek dalej wzdłuż Dniepru znajduje się Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej (Національний музей історії України у Другій світовій війні), a obok monumentalny pomnik Matka Ojczyzna (ukr. Батьківщина-Мати) ze stali nierdzewki. Wraz z postumentem figura ma 102 metry wysokości. Kiedyś miała 6 metrów więcej, ale w 1991 roku skrócono miecz 6 metrów, żeby nie sięgał wyżej niż najwyższy krzyż na Ławrze Peczerskiej. W sumie niewielka strata, biorąc pod uwagę, że pomnik odsłonił w 1981 roku Leonid Breżniew, a godło ZSRR nadal znajduje się na tarczy Matki Ojczyzny. Ustawa dekomunizacyjna na Ukrainie nie obejmowała miejsc pamięci związanych z II wojną światową.
Matka Ojczyzna w Kijowie
Matka Ojczyzna, Kijów
Drużby narodiw, Kijów

Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach i Cerkiew świętego Andrzeja

Podział prawosławia na Kościoły autokefaliczne i lokalne może być nieco skomplikowany. Ławra Peczerska jest siedzibą lokalnego zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego. Natomiast Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (Михайлівський золотоверхий монастир) jest główną świątynią Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Sobór św. Michała Archanioła w Kijowie
Na murze świątyni umieszone są zdjęcia ofiar wojny z Rosją.
Mur pamięci ofiar wojny w Kijowie
Cerkiew św. Andrzeja jest od niedawna przedstawicielstwem tego samego patriarchatu
Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

Aleja Pejzażowa, Kijów

Aleja Pejzażowa

Aleja Pejzażowa (Пейзажна алея) to miejsce niezwykłe, którego pomysłodawcą był architekt Avram Miletsky na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, a więc w ZSRR. To niepojęte jak w czasach radzieckich mogło powstać miejsce tak bardzo niezwykłe, przypominające troszeczkę Fusgterlandię w Hawanie na Kubie.
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa w Kijowie
Aleja Pejzażowa w Kijowie
Aleja Pejzażowa w Kijowie
Aleja Pejzażowa w Kijowie
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów
Aleja Pejzażowa, Kijów

Sztuka oficjalna i street-art w Kijowie

Kijów pełen jest rzeźb, instalacji oraz murali.
Most nad Dnieprem w Kijowie
Twarz która wyłania się z odrapanego tynku to Sergiy Nigoyan – pierwsza ofiara śmiertelna protestów na Majdanie w 2014 roku.
Street art w Kijowie
Mural Czas zmian przedstawia walkę dobra ze złem.
Street art w Kijowie

Za co jeszcze można polubić Kijów?

Stolicę Ukrainy można polubić za trolejbusy i najgłębsze na świecie metro.
Metro w Kijowie
Stacja metra w Kijowie
Można Kijów – i całą Ukrainę – polubić za pyszne jedzenie.
Barszcz czerwony na Ukrainie
Wareniki w Kijowie
Kawior na Ukrainie

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  • 29
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz