Pazyfae, żona króla Minosa, pozamałżeńsko zapałała uczuciem do byka zesłanego przez Posejdona. W szkole, gdy przerabialiśmy mitologię, to ten element był przemilczany. Bo żeby mogło dojść do zbliżenia, Dedal skonstruował drewnianą krowę, w której umieścił Pazyfae. Spróbujcie sobie tego nie wyobrazić.
Jakiś czas potem przyszedł na świat człowiek z głową byka – Minotaur.
Król Minos umieścił bydlaka w skomplikowanej siatce pomieszczeń i korytarzy pod pałacem w Knossos, w której wcześniej kręcono pierwszą polską telenowelę W labiryncie.
Potem to już wiadomo: Tezeusz, nić Ariadny i seria kolejnych dramatów. W tym dramat Dedala, którego król Minos nie chciał z Krety wypuścić i także umieścił w labiryncie, którego Dedal był projektantem. Wynalazca zbudował jednak dla siebie i swojego syna Ikara skrzydła i w ten sposób zwiać z wyspy. W trakcie lotu syn nabrał wysokości zbyt chciwie. Łączący pióra skrzydeł wosk się roztopił i Ikar srogo przyziemił. Wodował – w zasadzie – ale ze skutkiem śmiertelnym. Tak rozpoczęła się historia lotnictwa.
W Heraklionie dzisiaj, w środku pandemii koronawirusa, na głównym placu masowo sprawdzają DNA mieszkańców. Gdy u kogoś wykryją sekwencje podobne do Minotaura, zrzucają od razu z wysokiej skały. Potem truchło grillują i podają na all inclusive jako suwlaki.
Historia pałacu w Knossos
Wschodnie wejście do pałacu w Knossos zostało odkryte w 1878 roku przez pochodzącego z Krety Minosa Kolokairinosa. Kreta była wówczas okupowana przez Turków, więc prace przerwano, by tutejszych znalezisk nie potraktowano jak Akropolu w Atenach. Tam wiele cennych obiektów za zgodą tureckich okupantów zabrali do siebie Brytyjczycy. W 1899 roku po zmianie prawa dotyczącego wykopalisk prace kontynuowano, pod kierunkiem Arthura Evansa, dyrektora Ashmolean Museum w Oksfordzie, który stał się właścicielem terenu.
Odsłonięto ruiny minojskiego pałacu z labiryntem z lat 2000-1400 przed naszą erą. Powierzchnia ruin wyniosła 17400 metrów kwadratowych.
Ustalono, że zabudowania podlegały licznym przebudowom. Pałac nie był ufortyfikowany, co dowodzi, że w tamtych czasach Kreta cieszyła się względnym spokojem. Pałac został zniszczony w XIV wieku przed naszą erą, kiedy to Kretę zajęli Achajowie.
Zwiedzanie pałacu w Knossos
Knossos leży kilka kilometrów od Heraklionu na Krecie. Część ruin zwiedza się dzięki drewnianym pomostom.
Nad ruinami obowiązuje zakaz latania bezzałogowcami, więc dron w Grecji się przyda bardziej nad plażą.
W lecie, gdy Polacy najczęściej odwiedzają Kretę, spacer w upale po tych kamieniach to delikatna forma tortury. Dlatego najlepiej odwiedzić pałac rano tuż po otwarciu, gdy plac jeszcze nie zdążył się nagrzać, lub tuż przed zamknięciem, gdy słońce troszeczkę mniej pali. Zasadniczą część dnia zdecydowanie należy przebywać bliżej zbiorników wodnych.
2 komentarze
To prawda – zawsze w sezonie letnim, gdy jest dużo ludzi mozna tam wyschnąć tak jest gorąco. Ale warto się ruszyć, a nie tylko all inclusive jeś† i pić w Grecji.
Nieprawda ! Suvlaki, w miejscach turystycznych, kręcone są z okolicznych psów. Wmawianie, że kręcone są z ludzi, to oczywista potwarz.
W każdym razie nie jedzcie suvlaków w innych miejscach, niż suwlaczarnie lokalne, te dla miejscowych, a i to pod warunkiem, że ustawia się tam kolejka. I pozdrawiam z Aten.