Nowe przepisy dotyczące latania bezzałogowymi statkami powietrznymi w Grecji weszły w życie 31 grudnia 2020 roku, podobnie jak w całej Unii Europejskiej. Rejestracja w dowolnym państwie członkowskim umożliwia wykonywania lotów także w Grecji.

Kreta z dronem

Jak w całej Unii najważniejsze przepisy dotyczące latania dronem w Grecji obejmują:

 • rejestracja nie jest potrzebna w przypadku latania dronem o wadze nie przekraczającej 250 gram, które nie są wyposażone w urządzenia rejestrujące dane osobowe, jak np. mikrofon i/lub kamera,
 • dron musi być oznaczony identyfikatorem operatora,
 • loty mogą się odbywać w jednej z trzech kategorii: otwartej, szczególnej i certyfikowanej. W zdecydowanej większości przypadków loty realizowane są w jednej z podkategorii kategorii otwartej, tj. A1 (dopuszcza na loty nad ludźmi, ale nie nad zgromadzeniami, w których zagęszczenie osób uniemożliwia im przemieszczanie się), A2 (minimum 30 m od osób postronnych lub 5 m, jeżeli dron ma mnozliwość ograniczenia prędkości lotu) lub A3 (z dala od ludzi – co najmniej 150 m od osób postronnych i zabudowań).
 • loty mogą być realizowane do wysokości 120 m do najbliższego punktu na ziemi w zasięgu wzroku

Dodatkowe informacje znaleźć można na stronach Hellenic CAA. Co najwygodniejsze rejestrację można przeprowadzić na stronach Polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego drony.ulc.gov.pl.

Kreta - plaża z drona

Przepisy szczegółowe dla Grecji uwzględniają dodatkowe wymogi dotyczące pilotów dronów:

 • wymóg ubezpieczenia dla lotów dronami powyżej 4 kg oraz lotów komercyjnych,
 • minimalny wiek pilota – 16 lat,
 • minimalna odległość od najbliższego lotniska – 8 km, co wyklucza z latanie na większości mniejszych greckich wysp, na których znajduje się lotnisko
 • loty nad wieloma miejscami muzealnymi, stanowiskami archeologicznymi i w inny sposób chronionymi miejscami wymagają dodatkowych zezwoleń (np. pałac w Knossos),
 • loty na wysokość powyżej 50 metrów muszą być zgłaszane do nadzoru lotniczego (jeżeli zgoda zostanie przyznana, konieczne jest jeszcze zgłoszenie planu lotu lokalnej policji).

Aktualne przepisy należy każdorazowo weryfikować na stronach greckiego nadzoru lotniczego, gdzie możliwa jest rejestracja

Poglądowa mapa stref w Grecji – zarządzana przez Hellenic CAA (odpowiednik polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego) znajduje się pod adresem dagr.hcaa.gr. Można się dzięki niej przekonać, że najbardziej popularne wśród turystów z Polski greckie wyspy znajdują się w strefach objętych ograniczeniami wykonywania lotów dronami.

Plaże na Krecie z drona

Kreta – latanie dronem

Kreta to największa grecka wyspa, ale znajduje się na niej kilka lotnisk i wiele stref ograniczających możliość wykonywania lotów. Przykładowy – bo zawsze należy sprawdzić najbardziej aktualny stan prawny – rozkład stref na Krecie wygląda następująco:

Latanie dronem na Krecie Wybrzeże Krety z drona

Santorini – latanie dronem

Santorini to niewielka wyspa, na której trudno znaleźć miejsce, w którym odległość od lotniska będzie na tyle duża, aby wykonywanie lotów dronem  bez dodatkowych zezwoleń było możliwe.

Latanie dronem na Santorini

Zakynthos – latanie dronem

Obecność lotniska na wyspie Zakynthos sprawa, że na znacznej części jej powierzchni możliwość wykonywania lotów dronem jest ograniczona bez konieczności pozyskiwania dodatkowych zezwoleń.

Latanie dronem na Zakynthos

Niezależnie od lokalizacji, przestrzegać należy prywatności innych osób.

Wybrzeże Krety z drona Wybrzeże Krety z drona Kreta z dronem Kreta - dron

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 • 6
 •  
 •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz