Budzenie po drugiej. Od 3:00 na górę czarnym szlakiem przez Biały Jar. Piszą, że to trasa najkrótsza, ale najbardziej stroma. I monotonna, ze względu na ograniczoną widoczność. O tej porze po kiego mi jakieś szersze widoki, ciemność widzę. Poza tym trzeba się w biegu sprężać, bo piszą, że to jest droga na dwie i pół godziny. Na Równi przy Domu Śląskim jest już bardzo jasno, w dolinach delikatne mleko mgieł, a horyzont się pali czerwienią. Po drodze z Karpacza na samą górę ani jednego człowieka. To trochę dziwne, bo miejsca w schronisku dostępne są dopiero na wrzesień. Na szczycie szlakiem czerwonym jestem 4:45. Są jacyś Czesi, którzy chyba spali w kaplicy świętego Wawrzyńca. Jakaś parka robi butelkę Prosecco.
Wejście na Śnieżkę nocą
Dom Śląski na Śnieżce
Widok z Równi pod Śnieżką
Przed wschodem na Śnieżce
Śnieżka - wschód Słońca
Obserwatorium na Śnieżce - wschód Słońca
Szczyt Śnieżki
Szczyt Śnieżki o wschodzie Słońca
Dyski obserwatorium na Śnieżce
Czerwony szlak - Karkonosze
Zejście szlakiem niebieskim, a potem czerwonym Doliną Łomniczki. Po drodze nadal nikogo. Na dole, już blisko Orlinka pierwsze dwie osoby rozpoczynają wędrówkę w górę: – Dzień dobry!
Godzina 7:00 jestem w hotelu. Prysznic, śniadanko, zaczyna się kolejny dzień życia.
Czerwony szlak nad Łomniczką Czerwony szlak nad Łomniczką
Czerowny szlak do Domu Śląskiego

Karkonosze nocą

Uprawianie turystyki w Karkonoskim Parku Narodowym jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia tj. od świtu do zmierzchu. Świt definiowany jest jako pora dnia przed wschodem Słońca, kiedy niebo przestaje być czarne. To znaczy, że aby zobaczyć wschód Słońca na Śnieżce najlepiej spać w schronisku wysoko albo pędzić z Karpacza, startując, gdy niebo robi się kolorowe.
Obserwatorium na Śnieżce - wschód Słońca
Parkowe kasy są oczywiście zamknięte, więc wstęp do Parku należy przez internet prawilnie opłacić.

Najwyższy szczyt Czech

Przez Śnieżkę przebiega granica między Polską i Czechami. Szczyt na wysokości 1602 metrów nad poziomem morza jest najwyższym wzniesieniem Karkonoszy, Sudetów i Czech. Nowe pomiary wskazują nawet na 1603 metry.
Widok na Równię pod Śnieżką
Na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków ze strony polskie i czeskiej. Nasi sąsiedzi mają też wyciąg prowadzący na sam szczyt. Ze strony polskiej można wjechać wyciągiem na Małą Kopę (1377 m n.p.m.) – stąd spacerkiem nieco ponad kilometr do Domu Śląskiego, a stamtąd dwie opcje drogi na szczyt. Łagodna Droga Jubileuszowa (szlak niebieski) to 45 minut spacerku, opcja druga trudniejsza (szlak czerwony) to jakieś 30 minut podejścia.
Widok na Śnieżkę z Równi
Szczyt Śnieżki
Latem – szczególnie podczas weekendów – na ścieżkach prowadzących na szczyt można spodziewać się tłoku. Na sam szczyt ludzi dostarcza kolejka od strony czeskiej. Na letnie zdjęcie obserwatorium bez ludzi w kadrze nie ma co liczyć.
Kolejka na Śnieżkę

Obserwatorium na Śnieżce

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce ma piękną bryłę. Miło, że kosmici postanowili wylądować trzema dyskami akurat w tym miejscu.
Obserwatorium na Śnieżce
Dyski na Śnieżce

Latanie dronem na Śnieżce

Na Śnieżce – jak i nad każdym parkiem narodowym w Polsce – obowiązuje zakaz wykonywania lotów dronami.
Śnieżka - dron
Trochę szkoda, ale jesteśmy przecież w górach, więc widoki z solidnej perspektywy są zapewnione.
Widok ze Śnieżki
Widok ze Śnieżki
Śnieżka

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 7:44 pm 29 czerwca 2021
  Karolina
  Author

  Uwielbiam takie widoki!

 • Harvey Specter
  Posted at 6:59 am 30 czerwca 2021
  Rewela
  Author

  Rewelacja!

 • Harvey Specter
  Posted at 5:12 pm 29 sierpnia 2021
  AśkaM
  Author

  Chciałam ruszyć na wschód słońca na Śnieżkę w tym roku, ale okazało się, że moje towarzystwo wybrali spanie. Sama się bałam. Może kiedyś się uda.

 • Dodaj komentarz