Rezerwat wysp Daymaniyat znajduje się 70 kilometrów od Maskatu, 18 kilometrów od wybrzeża. Z mariny Seeb Jetty na wschód od Maskatu szybką łodzią na wyspy Daymaniyat płynie się około 40 minut. Zejście na ląd wymaga pozwolenia z Ministerstwa Ochrony Środowiska i Spraw Klimatu. Ale teraz nie można go dostać, bo dla żółwi rozpoczął się okres składania jaj. Trzeba rzucić kotwicę z dala od brzegu i siedzieć w wodzie aż się palce pomarszczą.
W skład archipelagu Ad Daymaniyat wchodzi dziewięć wysp o łącznej powierzchni 100 hektarów.
Pływanie z żółwiami
Leżąc na wodzie z maską i rurką można podziwiać żółwie, kolorowe ryby występujące w ławicach i solo. Wśród polecanych miejscówek są takie dla snorkelingu z rurką, gdzie trzeba uważać, by nogą nie przywalić w rafę. Są także miejsca głębsze – na przykład opadająca na 20 metrów ściana Hayut Daymaniyat – dla poważniejszego nurkowania z osprzętem.
W miejscach nurkowych koralowce pokrywają 70% powierzchni i spotkać tu można 110 gatunków miękkich i twardych korali. Jedna dziesiąta z nich jest unikalna dla wód Omanu. Wokół wysp występuje 280 gatunków ryb, płaszczek, rogatnic, muren, rekinów i żółwi. Wokół wysp występuje 280 gatunków ryb, płaszczek, rogatnic, muren, rekinów i żółwi.Wokół wysp występuje 280 gatunków ryb, płaszczek, rogatnic, muren, rekinów i żółwi.Wokół wysp występuje 280 gatunków ryb, płaszczek, rogatnic, muren, rekinów i żółwi.
Same wyspy Ad Daymaniyat prezentują się nieciekawie – płaskie i kamieniste z najwyższym wzniesieniem sięgającym 18 metrów. Znajdują się tu także siedliska ptaków wędrownych. Osoby otrzymujące pozwolenie czasem zostają tu na noc, ale liczba grup jest ograniczona do dwunastu. Zejście na ląd w okresie chronionym grozi surowym mandatem.
Innym miejsce polecanym do nurkowania jest obszar wysp Fahal położony znacznie bliżej Maskatu. Oprócz rafy z większością występujących wyłącznie w Omanie koralowców, nurkowie mogą tam penetrować jaskinie i zatopione wraki.