Stoimy przed check-in w Miami. Lotnisko pełne ludzi, ale tutaj coś pusto. Kolejka na pięć osób i my. Potem się okazuje, że każda z tych osób to ma swoją rodzinę. Gdy przychodzi na którąś z nich kolej, szukają się po terminalu, nawołują. Zero pośpiechu. Jak się poodnajdują i przychodzi czas, żeby wrzucić bagaże na wagę, to zaczynają szukać bagaży. Zero pospiechu. Toczą te swoje walizki jedna po drugiej. Średnio po dwanaście na głowę. Zero pośpiechu.

Pani z obsługi tez się nie spieszy. Poszła po spinacz. Wróciła. Jakaś koleżanka przechodziła sto metrów dalej. Obcałowują się ze szczęścia przez kwadrans. Pięć paszportów przelicza pięć razy. Znowu gdzieś lezie. Wraca. Przelicza paszporty. Minęła godzina. Myślę, że nie zdążymy. Przelicza paszporty. Coś się nie zgadza. One, two, three, … jednak jest pięć paszportów. Jesteśmy odprawieni. Przelicza paszporty. Oddaje. Proszę się nie martwić, samolot jest opóźniony.
Nassau plane

Linie Bahamasair to jest przygoda sama w sobie. We dont’ just fly there. We live there. Faktycznie mają dość zrelaksowany stosunek do rozkładu, do życia.

W archipelagu Bahamów jest 700 wysp i wysepek, z których 28 jest zamieszkałych. Znajdują się tam 54 lotniska, a 21 ma regularne połączenia lokalne i międzynarodowe. Bywa, że pas z przyległościami zajmuję większość powierzchni wyspy.
Bimini
Andros
Wiliams Island
New Providence
Andros Island

Wybraliśmy jeden skrawek lądu dla siebie. Kilkadziesiąt minut w powietrzu. Lądujemy z czterogodzinnym opóźnieniem. Przed nami widok, który lubię najbardziej.
welcome szewo

Wielu Polaków odwiedziło terytorium Bahamów szczególnie tym sobie głowy nie zaprzątając. Pod tanią banderą wyspiarzy pływają między innymi promy Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Płyniesz niby ze Świnoujścia do Ystad, ale po drodze masz statek zarejestrowany w Nassau.
New Providence
Siedziba Parlamentu Bahamów
Nassau
Siedziba Rządu Bahamów
Queen Staircase

Sama stolica Bahamów jest ładna, ale przed dziewiątą i po dziewiętnastej. Codziennie rano do portu wpływają trzy, cztery lub pięć wycieczkowców. Wysypuje się z nich kilkanaście tysięcy osób. Robi się tłoczno i drogo. Kupując w sklepie powiesz, że przyjdziesz po coś na drugi dzień i cena spada kilkukrotnie. Gdybyś był z wycieczkowca, to byś jutro był w okolicach Miami albo Cancun. Mieszkających tu dłużej się tak nie łupi.
Cruiser, Bahamy
Cruiser, Bahamy
Cruiser
Wycieczkowce na Bahamach

Turystyka to główne źródło dochodów Bahamów, które dążą do odzyskania świetności z XVIII wieku, gdy bazowało tu kilkuset piratów. Nassau było bogate. Ale Brytyjczycy się lekko wnerwili i mianowali gubernatorem jednego z nich, żeby zrobił porządek.
Piraci na Bahamach

Na najbardziej zaludnionej wyspie Bahamów – New Providence – jest kilka dość luksusowych hoteli, dla tych, którzy nie odpłynęli wycieczkowcem po kilkugodzinnym pobycie. Na połączonej z Nassau dwoma wiaduktami Paradise Island jest hotel Atlantis – bardzo podobny do swojego brata w Dubaju. Kilka mil od centrum Nassau wybudowano kompleks Baha Mar z trzema hotelami i nie nam rozstrzygać, który z nich lepszy.
Atalntis, Bahamy
Baha Mar
Baha Mar

My mieszkamy kawałek od miasta. Na cudownych plażach Saunders Beach, Goodman’s Bay i Cable Beach kąpiemy się my i kilku miejscowych.
Cable Beach, Bahamy
Goodmans Beach
Saunders Beach, Bahamy
Saunders Beach, Bahamy

Czytaj dalej: Bahamy poza szlakiem wycieczkowców, Świnie na Bahamach.

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  • 19
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz