Jednej z bardziej popularnych widoczków z Dubaju przedstawia wyspę Jumeirah Palm z kompleksem hotelowym Atlantis. Sztuczna wyspa w kształcie palmy ma średnicę pięciu kilometrów i łączną linię brzegową przekraczającą 75 kilometrów. Wszystko fajnie, ale to jest blog o podróżach i lataniu jednocześnie, najciekawszy jest hotelowy helipad, na który jedziemy z chłopakami z Fly High.

Dubai Fly Hight

Ciepło jak cholera, Eurocopter EC130 czeka w gotowości.

Wilgotność i zapylenie w Dubaju sprawiają, że widoczność w Dubaju jest najczęściej dość ograniczona. Dla osób zainteresowanych panoramą miasta z góry, lepszym rozwiązaniem jest podziwianie widoków z tarasu najwyższego budynku świataBurj Khalifa. Śmigłowcem będziemy lecieć niżej, głównie nad sztucznymi wyspami Dubaju. Przejrzystość powietrza nie pozwoli przyjrzeć się panoramie wieżowców, jak z helikoptera nad Nowym Jorkiem.

Po starcie kierujemy się na północny zachód.

Atlantis The Palm

Budowa archipelagu The World – około 300 sztucznych wysp usypanych z piasku wydobywanego z dna Zatoki Perskiej – rozpoczęła się w 2003 roku. W 2009 roku prace zostały wstrzymane ze względu na światowy kryzys finansowy. W ostatnich latach prace przy archipelagu zostały wznowione, choć tylko dwie wyspy zostały dotąd zabudowane. Plany dotyczące wielu wysp są jednak konkrente, na przykład na kilku wyspach z regionu Europy zostanie wybudowany luksusowy ośrodek wypoczynkowy. Jak dotąd nie wiadomo, jakie przeznaczenie zyska wyspa obrazująca w archipelagu Polskę.

Dubai - The World

Dubaj - The World

Dubaj - wyspy

Dalej wzdłuż wybrzeża zobaczyć można sztuczną wyspę usypaną w kształcie konika morskiego Seahorse Island i trwające prace przy kolejnych inwestycjach.

Seahorse Island

Seahorse Island

Dubai Islands

Dubaj - sztuczne wyspy

Dubai islands from above

Lecimy teraz na południowy wschód wzdłuż Jumeirah Road. Jak za mgłą widać wieżowce przy Sheikh Zayed Road i charakterystyczną sylwetkę Burj Khalifa. Nieco bliżej Burj Al Arab – jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie.

Dubai Jumeirah Road

Dubai from a helicopter

Burj Al Arab

Wracamy w okolice hotelu Atlantis i wyspy palmowej Palm Jumeirah.

Atlantis The Palm

Hotel Atlantis

Helipad znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu.

Dubai Atlantis helipad

Helipad w Dubaju

Plaże są zarezerowane dla hotelowych gości. W kompleksie oprócz hotelu z 1539 pokojami znaleźć można ponadto kilkadziesiąt restauracji, w tym takie marki jak Gordon Ramsey, aquapark i akwarium The Lost Chambers, które jest nieco mniejsze niż największe akwarium w Dubaju w Dubai Mall.

Atlantis The Palm

Hotel Atlantis w Dubaju

Dubaj
Image is not available

Dubaj umiał się wylansować. Nie jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, choć wielu tak myśli.

Lotnisko DXB
Image is not available

Nie trzeba być fanem doskonałego serialu Megalotnisko w Dubaju na kanale National Geographic, żeby wiedzieć, że emirat w transporcie lotniczym jest potęgą.

Akwarium
Image is not available

10 milionów litrów pojemności, przy 51 metrach długości i 20 metrach szerokości, nie wystarczyło, aby Dubai Aquarium stało się największym akwarium na świecie.

Metro w Dubaju
Image is not available

Dubaj może się pochwalić największym systemem w pełni automatycznego metra na świecie: pociągi świetnie radzą sobie tutaj bez maszynistów.

helipad
Image is not available

Jednej z bardziej popularnych widoczków z Dubaju przedstawia wyspę Jumeirah Palm z kompleksem hotelowym Atlantis.

Dubaj w budowie
Image is not available

Regularne odwiedziny Dubaju pozwalają obserwować jak to miasto się zmienia

Dubai mrathon
Image is not available

Maraton w Dubaju to najlepiej opłacany biegu na świecie. Solidne honoraria i nagrody (200k $ dla zwycięzców) kuszą największe gwiazdy.

Dubai mrathon
Image is not available

Podczas obchodów nadejścia Nowego Roku 2018 w okolicy najwyższego budynku świata po raz pierwszy zrezygnowano z pokazu fajerwerków, zastępując je pokazem laserów.

Dubai Frame
Image is not available

Rama Dubaju (The Frame) została otwarta w styczniu 2018 roku w parku Zabeel. Kolejny dowód na to, że Dubaj jest ciągle w budowie.

safari
Image is not available

W historii i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielbłądy odrywają bardzo ważną rolę.

Dubaj muzeum
Image is not available

Zestawianie zdjęć prezentujących Dubaj w latach sześćdziesiątych XX wieku i dziś świetnie uzmysławia, jak szybko rozwija się to miasto.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Slider

Atlantis aquarium

The Lost Chambers aquarium

The Lost Chambers aquarium

W okolice hotelu Atlantis najłatwiej dostać się kolejką Monorail, poruszającą się, podobnie jak metrow Dubaju, nad ziemią.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 • 29
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 6:52 am 27 lutego 2016
  Marcin
  Author

  Super sprawa helikopterem w Dubaju! Trochę żal tej naszej polskiej zimy 🙂

 • Harvey Specter
  Posted at 9:07 pm 12 kwietnia 2016
  kamil
  Author

  Orientuje się ktoś czy trzeba zapisać się na helikopter już w polsce?czy można na miejscu

 • Harvey Specter
  Posted at 8:22 am 16 kwietnia 2016
  szewo
  Author

  Możesz zarezerwować sobie termin przez stronę internetową, albo na miejscu bez wyprzedzenia, ale wtedy nie masz pewności, że się miejsce znajdzie.

 • Harvey Specter
  Posted at 5:14 pm 8 maja 2016
  Kasia
  Author

  Gdy będę w Dubaju następnym razem (a zazwyczaj mam kilkanaście godzin w ciągu dnia na przesiadkę), lot helikopterem będzie zaliczony!

 • Dodaj komentarz