Cała powierzchnia Malty znajduje się w strefie kontrolowanej lotniska. Legalne wykonywanie lotów dronem jest tam możliwe, ale po przejściu dość skomplikowanej procedury, a o ewentualną zgodę należy wystąpić minimum 7 dni przed lotem. Wniosek musi zawierać między innymi precyzyjne współrzędne miejsca lotu, planowany czas, analizę ryzyk, informacje o ubezpieczeniu.

Zdjęcia z perspektywy lotu ptaka można na szczęście robić na różne sposoby. Kilkanaście lat temu, gdy elektronika nie pozwalała jeszcze na budowę dronów, jakie znamy dzisiaj, odkryłem fotografię latawcową. W Polsce bawił się w to chyba jeszcze tylko jeden zapaleniec. Miałem też przyjemność doradzać archeologom jednego z polskich uniwersytetów, którzy pracowali na stanowisku bodajże w Syrii. Ich problem polegał na tym, że po całym dniu kopania i odsłaniania artefaktów szli spać, a w tym czasie pustynny wiatr nanosił tyle piachu, że rano musieli zaczynać swą pracę niemal od początku. Dzięki fotografii latawcowej mogli z powietrza fotografować wykopaliska.

Na świecie najbardziej znanym zdjęciem wykonanym przy pomocy latawca jest to prezentujące San Francisco po trzęsieniu ziemi w 1906. Zdjęcie wykonano z około 1000 stóp przy pomocy specjalnie skonstruowanej kamery ważącej kilkadziesiąt kilogramów.

Ja korzystam z uszytego specjalnie dla mnie przez jedną z polskich firm latawca o powierzchni 5 metrów kwadratowych i wymiarach 2 x 2.5 metra.
Fotografia latawcowa

Fotografia latawcowa

Picavet suspensionKamera Fotografia latawcowa do latawca podwieszona jest za pomocą sprytnego zawieszenia, które wynalazł Francuz Pierre Picavet. Odpowiedni sposób wiązania linki gwarantuje utrzymanie podwieszonego sprzętu w poziomie.
Do tak skonstruowanego zawieszania mocuję zestaw, który umożliwia mi uniesienie aparatu, zdalne nim sterowanie w osi poziomej i pionowej oraz wyzwalanie migawki. Obraz z kamery może być przesyłany przez mały i lekki chiński nadajnik wideo.

Na Maltę zabrałem kamerkę GoPro, która do robienia zdjęć nadaje się dość średnio. Obiektyw typu rybie oko w fotografii nie pomaga.

Wszystkie poniższe zdjęcia z perspektywy lotu ptaka wykonano bez użycia drona.

Błękitna Laguna - Malta

Malta - Golden Bay

Golden Bay

Golden Bay

Golden Bay

Golden Bay

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 12:08 pm 15 lipca 2018
  Jorguś
  Author

  Szprytnnneee 🙂

 • Harvey Specter
  Posted at 12:56 pm 15 lipca 2018
  Arkadiusz
  Author

  Ciekawe. Podoba mi się pomysł.

 • Dodaj komentarz