Nie trzeba być fanem doskonałego serialu Megalotnisko w Dubaju na kanale National Geographic, żeby wiedzieć, że emirat w transporcie lotniczym jest potęgą. Piłkarze Realu Madryt, Arsenalu Londyn, AC Milan, Paris Saint-Germain i Hamburger SV mają na swoich koszulkach logo tego samego sponsora – linii Emirates. Firmy, która współpracuje także z wieloma innymi klubami, federacjami, związkami sportowymi i jest sponsorem wielu imprez, angażując się w wspieranie różnych dyscyplin – piłki nożnej, rugby, tenisa, golfa, krykieta, aż do Formuły 1. Emirates to marka ikona, budząca skojarzenia nie tylko z potężnym przewoźnikiem lotniczym, ale w ogóle ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. To dość ciekawe, bo narodowym przewoźnikiem ZEA są Etihad Airways, a linie Emirates mają swój główny węzeł w Dubaju (który nie jest ani największym, ani najbardziej zamożnym emiratem).

Emirates Stadium

Międzynarodowe Lotnisko w Dubaju, oznaczane przez międzynarodowe zrzeszenie przewoźników trzyliterowym skrótem DXB, znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta na wschód od dzielnicy Deira. Port lotniczy zajmuje powierzchnię blisko 3 tysięcy hektarów i zatrudnia bezpośrednio 90 tysięcy osób, a w firmach kooperujących około 400 tysięcy. Operacje lotnicze realizowane są na dwóch równoległych drogach startowych, a pasażerowie obsługiwani są w trzech terminalach, z których największy – Terminal 3 – przeznaczony jest dla pasażerów linii Emirates i jest jednym największych pod względem powierzchni budynków na świecie.

DXB Terminal 2

Dubai Terminal 2

Choć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich samoloty lotnictwa cywilnego obsługuje około 20 lotnisk, ruch z lotniska Dubaj DXB ma z natury charakter międzynarodowy. Ponadto w skład floty linii Emirates, która jest głównym użytkownikiem lotniska, wchodzą niemal wyłącznie samoloty szerokokadłubowe, jak największy samolot dwusilnikowy Boeing 777 oraz w ogóle największy samolot pasażerski Airbus A380. Taka charakterystyka ruchu sprawia, że choć DXB nie jest największym lotniskiem na świecie pod względem liczby operacji lotniczych, czy liczby pasażerów w ogóle, w 2014 po raz pierwszy w historii lotnisko w Dubaju obsłużyło najwięcej na świecie pasażerów w ruchu międzynarodowym, wyprzedzając londyńskie Heathrow oraz porty lotnicze w Honkongu, Paryżu i Amsterdamie.

Dla Dubaju to jednak jest za mało. W Jebel Ali, 35 km na południowy zachód od Dubaju trwa budowa docelowo największego portu lotniczego na świecie: Dubai World Central – Al Maktoum International Airport (kod IATA: DWC). Projektowana przepustowość lotniska wynosi 260 mln pasażerów rocznie. Początkowo zakładano budowę sześciu pasów startowych, następnie zmniejszono tę liczbę do pięciu, przy czym wszystkie drogi kołowania projektowane są w taki sposób, aby umożliwić jednoczesne operacje na każdym z pasów niezależnie. Starty i lądowania na pierwszym uruchomionym pasie odbywają są od 27 czerwca 2010 roku. Lotnisko obsługuje póki co głównie samoloty transportowe i czarterowe, ale także na przykład WizzAir do Budapesztu, Bukaresztu i Sofii. Docelowo Dubai International Airport DXB i Al Maktoum International Airport DWC mają się uzupełniać i zdominować ruch lotniczy na trasach nie tylko prowadzących na Bliski Wschód, ale także pomiędzy Europą i Azją oraz w ramach prestiżowej kangaroo route, prowadzącej z Wielkiej Brytanii do Australii przez wschodnią półkulę.

Dubaj
Image is not available

Dubaj umiał się wylansować. Nie jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, choć wielu tak myśli.

Lotnisko DXB
Image is not available

Nie trzeba być fanem doskonałego serialu Megalotnisko w Dubaju na kanale National Geographic, żeby wiedzieć, że emirat w transporcie lotniczym jest potęgą.

Akwarium
Image is not available

10 milionów litrów pojemności, przy 51 metrach długości i 20 metrach szerokości, nie wystarczyło, aby Dubai Aquarium stało się największym akwarium na świecie.

Metro w Dubaju
Image is not available

Dubaj może się pochwalić największym systemem w pełni automatycznego metra na świecie: pociągi świetnie radzą sobie tutaj bez maszynistów.

helipad
Image is not available

Jednej z bardziej popularnych widoczków z Dubaju przedstawia wyspę Jumeirah Palm z kompleksem hotelowym Atlantis.

Dubaj w budowie
Image is not available

Regularne odwiedziny Dubaju pozwalają obserwować jak to miasto się zmienia

Dubai mrathon
Image is not available

Maraton w Dubaju to najlepiej opłacany biegu na świecie. Solidne honoraria i nagrody (200k $ dla zwycięzców) kuszą największe gwiazdy.

Dubai mrathon
Image is not available

Podczas obchodów nadejścia Nowego Roku 2018 w okolicy najwyższego budynku świata po raz pierwszy zrezygnowano z pokazu fajerwerków, zastępując je pokazem laserów.

Dubai Frame
Image is not available

Rama Dubaju (The Frame) została otwarta w styczniu 2018 roku w parku Zabeel. Kolejny dowód na to, że Dubaj jest ciągle w budowie.

safari
Image is not available

W historii i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielbłądy odrywają bardzo ważną rolę.

Dubaj muzeum
Image is not available

Zestawianie zdjęć prezentujących Dubaj w latach sześćdziesiątych XX wieku i dziś świetnie uzmysławia, jak szybko rozwija się to miasto.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Slider

Branża lotnicza, przede wszystkim lotnisko DXB i linie Emirates, odpowiadają za ponad 27% PKB Dubaju. W roku 2020, wraz z rozwojem istniejących biznesów i budową nowego lotniska DWC, ma to być co najmniej 37.5%.

Strollers

W Dubaju myślą o przyszłości, a trzeba przyznać, że lotniska budują lepiej niż np. w Berlinie.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 7:19 am 5 maja 2017
  Karla
  Author

  Przesiadka na lotnisku w Dubaju to zawsze fajna przygoda. Bardzo duże terminale i ogromne zaplecze. Niewiele osób wychodzi z lotniska – większość leci dalej w świat.

 • Harvey Specter
  Posted at 1:54 pm 26 maja 2018
  Żanetka
  Author

  W Dubaju się przesiadam. Duże, czyste, robi wrażenie. Przesiadka w Dubaju to rutyna w drodze do Australii. Pozdrawiam.

 • Harvey Specter
  Posted at 6:51 pm 19 czerwca 2018
  Hela Wrocław
  Author

  Przesiadka w Dubaju – sprawnie. Lotnisko ogromne i miło tam spędzać czas.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:20 pm 28 sierpnia 2018
  Widzio
  Author

  Czy z lotniska w Dubaju (tego dużego) łatwo dojechać do centrum?

 • Harvey Specter
  Posted at 9:55 pm 28 sierpnia 2018
  szewo
  Author

  Do lotnisko Dubaj DXB dochodzi linia metra. Bez problemu dojedziesz do dzielnicy Deira, czy dalej w kierunku Dubai Mall, itd. W pojedynkę lepiej metrem. W większej grupie taksówka może się bardziej opłacać.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:44 pm 3 września 2018
  Tamara Blogerka
  Author

  Lotnisko w Dubaju skomunikowane z miastem jest wyśmienicie. Rzut kamieniem. Polecam metro lub taxi.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:48 pm 12 września 2018
  Iza
  Author

  Lotnisko jest bardzo wygodne nawet jeśli musisz tam czekać te kilka godzin.

 • Dodaj komentarz