Nie trzeba być fanem doskonałego serialu Megalotnisko w Dubaju na kanale National Geographic, żeby wiedzieć, że emirat w transporcie lotniczym jest potęgą. Piłkarze Realu Madryt, Arsenalu Londyn, AC Milan, Paris Saint-Germain i Hamburger SV mają na swoich koszulkach logo tego samego sponsora – linii Emirates. Firmy, która współpracuje także z wieloma innymi klubami, federacjami, związkami sportowymi i jest sponsorem wielu imprez, angażując się w wspieranie różnych dyscyplin – piłki nożnej, rugby, tenisa, golfa, krykieta, aż do Formuły 1. Emirates to marka ikona, budząca skojarzenia nie tylko z potężnym przewoźnikiem lotniczym, ale w ogóle ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. To dość ciekawe, bo narodowym przewoźnikiem ZEA są Etihad Airways, a linie Emirates mają swój główny węzeł w Dubaju (który nie jest ani największym, ani najbardziej zamożnym emiratem).

Emirates Stadium

Międzynarodowe Lotnisko w Dubaju, oznaczane przez międzynarodowe zrzeszenie przewoźników trzyliterowym skrótem DXB, znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta na wschód od dzielnicy Deira. Port lotniczy zajmuje powierzchnię blisko 3 tysięcy hektarów i zatrudnia bezpośrednio 90 tysięcy osób, a w firmach kooperujących około 400 tysięcy. Operacje lotnicze realizowane są na dwóch równoległych drogach startowych, a pasażerowie obsługiwani są w trzech terminalach, z których największy – Terminal 3 – przeznaczony jest dla pasażerów linii Emirates i jest jednym największych pod względem powierzchni budynków na świecie.

DXB Terminal 2

Dubai Terminal 2

Choć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich samoloty lotnictwa cywilnego obsługuje około 20 lotnisk, ruch z lotniska Dubaj DXB ma z natury charakter międzynarodowy. Ponadto w skład floty linii Emirates, która jest głównym użytkownikiem lotniska, wchodzą niemal wyłącznie samoloty szerokokadłubowe, jak największy samolot dwusilnikowy Boeing 777 oraz w ogóle największy samolot pasażerski Airbus A380. Taka charakterystyka ruchu sprawia, że choć DXB nie jest największym lotniskiem na świecie pod względem liczby operacji lotniczych, czy liczby pasażerów w ogóle, w 2014 po raz pierwszy w historii lotnisko w Dubaju obsłużyło najwięcej na świecie pasażerów w ruchu międzynarodowym, wyprzedzając londyńskie Heathrow oraz porty lotnicze w Honkongu, Paryżu i Amsterdamie.

Dla Dubaju to jednak jest za mało. W Jebel Ali, 35 km na południowy zachód od Dubaju trwa budowa docelowo największego portu lotniczego na świecie: Dubai World Central – Al Maktoum International Airport (kod IATA: DWC). Projektowana przepustowość lotniska wynosi 260 mln pasażerów rocznie. Początkowo zakładano budowę sześciu pasów startowych, następnie zmniejszono tę liczbę do pięciu, przy czym wszystkie drogi kołowania projektowane są w taki sposób, aby umożliwić jednoczesne operacje na każdym z pasów niezależnie. Starty i lądowania na pierwszym uruchomionym pasie odbywają są od 27 czerwca 2010 roku. Lotnisko obsługuje póki co głównie samoloty transportowe i czarterowe, ale także na przykład WizzAir do Budapesztu, Bukaresztu i Sofii. Docelowo Dubai International Airport DXB i Al Maktoum International Airport DWC mają się uzupełniać i zdominować ruch lotniczy na trasach nie tylko prowadzących na Bliski Wschód, ale także pomiędzy Europą i Azją oraz w ramach prestiżowej kangaroo route, prowadzącej z Wielkiej Brytanii do Australii przez wschodnią półkulę.

Branża lotnicza, przede wszystkim lotnisko DXB i linie Emirates, odpowiadają za ponad 27% PKB Dubaju. W roku 2020, wraz z rozwojem istniejących biznesów i budową nowego lotniska DWC, ma to być co najmniej 37.5%.

Strollers

W Dubaju myślą o przyszłości, a trzeba przyznać, że lotniska budują lepiej niż np. w Berlinie.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 7:19 am 5 maja 2017
  Karla
  Author

  Przesiadka na lotnisku w Dubaju to zawsze fajna przygoda. Bardzo duże terminale i ogromne zaplecze. Niewiele osób wychodzi z lotniska – większość leci dalej w świat.

 • Harvey Specter
  Posted at 1:54 pm 26 maja 2018
  Żanetka
  Author

  W Dubaju się przesiadam. Duże, czyste, robi wrażenie. Przesiadka w Dubaju to rutyna w drodze do Australii. Pozdrawiam.

 • Harvey Specter
  Posted at 6:51 pm 19 czerwca 2018
  Hela Wrocław
  Author

  Przesiadka w Dubaju – sprawnie. Lotnisko ogromne i miło tam spędzać czas.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:20 pm 28 sierpnia 2018
  Widzio
  Author

  Czy z lotniska w Dubaju (tego dużego) łatwo dojechać do centrum?

 • Harvey Specter
  Posted at 9:55 pm 28 sierpnia 2018
  szewo
  Author

  Do lotnisko Dubaj DXB dochodzi linia metra. Bez problemu dojedziesz do dzielnicy Deira, czy dalej w kierunku Dubai Mall, itd. W pojedynkę lepiej metrem. W większej grupie taksówka może się bardziej opłacać.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:44 pm 3 września 2018
  Tamara Blogerka
  Author

  Lotnisko w Dubaju skomunikowane z miastem jest wyśmienicie. Rzut kamieniem. Polecam metro lub taxi.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:48 pm 12 września 2018
  Iza
  Author

  Lotnisko jest bardzo wygodne nawet jeśli musisz tam czekać te kilka godzin.

 • Dodaj komentarz