Spis treści
Latawce znamy jako sympatyczne zabawki, przed którymi rodzice z dziećmi biegają w parku, szukając wiatru. Latem często wiszą nad nami na plażach, gdzie wiatr jest stabilny. Ale latawce służą nie tylko dzieciom. Wynalezione około dwa i pół tysiąca lat temu w Chinach stały się popularne w Korei, Japonii i Indiach, a w średniowieczu dotarły do Europy . Służyły pomiarom odległości, komunikacji, wojsku, badaniom atmosfery, łowieniu ryb, wykonywaniu zdjęć. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są jako napęd statków morskich, znacznie obniżając zużycie paliwa. Rekord wysokości lotu latawca wynosi 9740 metrów, a najdłuższa konstrukcja miała 1034 metry.
Pierwszy latawiec
Aby wykonać pierwszy latawiec, wystarczy skrzyżować dwie listewki, otoczyć je po obwodzie sznurkiem i obłożyć bibułą. Cienkim kawałkiem sznurka łączymy miejsca powyżej i poniżej skrzyżowania na dłuższej z listewek. Możliwie długi sznurek mocujemy pętlą do kawałka przymocowanego do listewki i możemy szukać wiastru.
Wygięcie krótszej listewki – np. poprzez spięcie żyłką jej końców – sprawi, że latawiec będzie w powietrzu bardziej stabilny.
Latawce jednolinkowe
Latawiec typu Dopero (and. Douple Pearson Roller) został zaprojektowany przez Ralfa Beutnagel w 1994 roku. Lekką konstrukcję z rurek z włókna węglowego opina tkanina. Budowany jest w różnych rozmiarach. Egzemplarz o rozpiętości dwóch metrów unosi się nawet przy delikatnym wietrze i bardzo stabilnie utrzymuje swoją pozycję.
Latawce typu flowform wymagają mocniejszego wiatru, aby wypełnić komory powietrzem i zagwarantować stabilną pozycję w powietrzu.
Model o rozpiętości 2.2 metra i powierzchni nośnej przekraczającej 4 metry kwadratowe umożliwia uniesienie podwieszenie nawet kilku kilogramów sprzętu fotograficznego i wykonywanie zdjęć z powietrza – zobacz zdjęcia latawcowe na Malcie.
Latawice dwulinkowe i czterolinkowe
Montaż więcej niż jednej linki do latawca umożliwia sterowanie nim. W latawcach dwulinkowych możemy sterować kierunkiem, a w czterolinkowych także wysokością lotu.
Latawiec uszyty przez producenta paralotni zapewnia świetne parametry lotu, a cztery linki umożliwiają na wykonywanie akrobacji. Latawiec tego typu nadaje się do ciągnięcia osoby na snowboardzie, desce lub buggy.
Fotografia latawcowa
Zanim wykonywanie zdjęć przy pomocy dronów stało się możliwe, w fotografii lotniczej wykorzystywano latawce. Szczególnie popularne było ich wykorzystywanie w dokumentacji wszelkiego rodzaju inwestycji oraz prac archeologicznych.
Aparat fotograficzny podwieszano za pomocą specjalnego uchwytu umożliwiającego zdalne sterowanie jego pozycją oraz wyzwalanie migawki. Na możliwość uzyskania pożądanego kadru w konkretnej porze dnia i w określonych warunkach nasłoneczniania decydujący wpływ miał wiatr. Przed epoką dronów fotografia latawcowa pozostawała jedyną metodą wykonywania zdjęć z perspektywy lotu ptaka bez wykorzystania statków powietrznych.