W Chorwacji – państwie członkowskim Unii Europejskiej – obowiązują unijne przepisy dotyczące wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. Niezbędne są zatem unijne rejestracje operatora i pilota drona, co można wykonać w Polsce na stronach Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Każde państwo może jednak nakładać własne ograniczenia i tak właśnie jest w Chorwacji.
Wyspa Brač

Ubezpieczenie OC

Aby latać dronem w Chorwacji, niezbędne jest ubezpieczenie OC obowiązujące na terenie tego państwa. Kopię polisy najlepiej w języku angielskim – jeśli nie chorwackim – najlepiej mieć przy sobie.

Rejestracja w

Aby wykorzystywać chorwacką przestrzeń powietrzną, należy zarejestrować się w lokalnym odpowiedniku PAŻP, czyli chorwackim The Airspace Management Cell (AMC). Jest to dość proste. Następnie europejską rejestrację operatora i certyfikat kompetencji pilota w plikach PDF wysyłamy na adres civaa@crocontrol.hr. W odpowiedzi (w praktyce w ciągu jednego dnia roboczego) otrzymamy login i hasło systemu do AMC Portal.
Bol, Brač

AMC Portal

W aplikacji mobilnej AMC Portal możemy przeglądać strefy oraz zgłosić chęć wykonania lotu w miejscu, w którym się znajdujemy. Podajemy wysokość, promień i czas wykonywania lotów. Po otrzymaniu informacji o wstępnej rezerwacji strefy musimy jeszcze wysłać Tactival Activation Request. Za pośrednictwem aplikacji informujemy także o zakończeniu lotów.
AMC Croatia AMC Croatia AMC Croatia

Wykonywanie zdjęć i filmów

Rejestracja obrazu za pomocą drona w Chorwacji, to temat niełatwy. Wiele publikacji wskazuje jednoznacznie na przepisy, według których komercyjne wykonywania zdjęć lub filmów na terenie Chorwacji wymaga pozwolenia urzędu o nazwie Državna Geodetska Uprava (Państwowej Administracji Geodezyjnej).
W sieci można znaleźć różne opisy doświadczeń pilotów w kontakcie ze wskazanym urzędem. Nie jest do końca jasne, jak należy postąpić w przypadku zdjęć niekomercyjnych. Najprawdopodobniej pozwolenie wymienionego urzędu mogą otrzymać wyłącznie Chorwaci.

Czy można latać dronem w Chorwacji

Tak.
Półwysep Św. Piotra, Makarska

Gdzie można latać dronem w Chorwacji

Zgodnie z przepisami europejskimi i w zależności od kategorii należy zachować separację między innymi od lotnisk, osób i mienia. Do popularnych rejonów, w których latać nie wolno należą Jeziora Plitwickie Rezerwacja stref w cely wykonywania lotów realizowane jest przez AMC Portal.
Plaża Zlatni Rat, Chorwacja
Spacer z psem

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 9:35 am 3 czerwca 2022
  Marcin
  Author

  „W odpowiedzi (w praktyce w ciągu jednego dnia roboczego) otrzymamy login i hasło systemu do AMC Portal.”

  W maju 2022 było to aż 14 dni.

 • Harvey Specter
  Posted at 1:00 am 14 czerwca 2022
  Darek
  Author

  Czy ubezpieczanie turystyczne OC też jest wystarczają ce, czy trzeba użyć dedykowanego dla pilotów dronów, polecacie jakieś ubezpieczalnie?

 • Harvey Specter
  Posted at 7:56 am 15 czerwca 2022
  szewo
  Author

  W Polsce można kupić OC uwzględniające sporty lotnicze i drony, które działa także za granicą.

 • Dodaj komentarz