Do Meksyku na półwysep Jukatan warto się wybrać, choćby dla samych cenotes. Dla Majów były łącznikiem z krainą umarłych. Dziś w wielu z nich można pływać i snorkować, korzystając z filtrowanej przez wapiennej podłoże wody.
Na Jukatanie jest sześć tysięcy cenotes – studni wapiennych w skałach kresowych. Człowiek ma wrażenie, że jest na planie filmu Avatar. Nie wszystkie cenoty zostały, jak dotąd, zbadane. Niektóre znajdują się całkowicie pod ziemią, inne położone są na powierzchni. Niektóre położone są w grotach z otwartą ścianą lub sufitem. Jedne zajmuje roślinność, w innych dominują formacje skalne, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.

Cenote Ik Kil

Podjeżdżamy pod cenote Ik Kil upatrzoną zawczasu. Nie wpuszczą gringo, bo obostrzenia. Vete a la mierda – hiszpańskie seriale uczą Polaków kląć, ale nie wiem, czy dobrze. Kawałek dalej jest cenote następna, Tsukán Santuario de Vida. W literaturze o niej niewiele, ale dzięki temu jest pusto.
Cenote Tsukán

Jakiś kolo, cały na biało, okrąża nas z kadzidłem dwukrotnie, by nasze dusze były przygotowane i czyste. Pachnie jak w polskim kościele. Ścieżka prowadzi nas przez tajemniczy ogród, następnie schodami w dół.
Tsukán Santuario de Vida

Potem możemy sobie popływać, ale jest pewien stres, bo głębokość krystalicznie czystej wody pod nami to jakieś sześćdziesiąt metrów. Są fajne rybki.
Cenote Tsukán
Cenote Tsukán
Cenote Tsukán, Jukatan

Cenote Oxmán

Jedziemy dalej. Skręcamy z asfaltu w jakąś szutrową miedzę. Następna jest Cenote Oxmán – więcej korzeni, mniej nacieków jaskiniowych. Dla Majów cenotes były źródłem wody i miejscem prowadzącym w zaświaty. Składano w nich ofiary – znajdowane szczątki pochodzą od dzieci w wieku od 3 do 11 lat.
Cenote Oxmán
Hacienda Cenote Oxmán
Cenote Oxmán

Cenote Sol y Luna

Innego dnia ciśniemy naszym gruchotem krajową szosą nr 307 wzdłuż Riviera Maya, a tu wąska przecinka w lesie. Liście dające cień zdają się wołać: – Buenos dias, señor szewo! Dajesz się uwieść i skręcasz. Po chwili wertepów masz całą Cenote Sol y Luna dla siebie. Jeszcze przed skokiem w toń okazuje się, że nie jesteś tu sam i musisz uważać, by nie wylądować zwierzęciu na chacie.
Cenote Sol y Luna
Cenote Sol y Luna
Żółwie w cenote
Żółwie w cenote

Święta cenote

Ze względu na swoją historię, bardzo wyjątkowa jest Święta cenote – Cenote Sagrado w miasteczku Majów Chichen Itza. Pełniła funkcję studni ofiarnej, o czym świadczy między innymi wiele znalezionych na dnie przedmiotów.
Święta cenote w Chichén Itzá

Co to jest cenote

Cenote to utworzona w skale wapiennej studnia krasowa. Najczęściej występuje w nich woda pochodząca z głębiej położonych wód gruntowych.


Czytaj także o Meksyku: Meksyk na własną rękę
Półwysep Jukatan: Cenotes, zwiedzanie Chichén Itzá, plaże i nurkowanie w Meksyku
Stolica i okolice: Mexico City – stolica Meksyku, Lot balonem nad Teotihuacán, Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe
oraz latanie dronem w Meksyku


Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 7:52 pm 23 sierpnia 2021
  Asia
  Author

  Faktycznie widoki jak na filmie

 • Dodaj komentarz