Wykonywanie lotów dronem w Szwajcarii jest legalne, ale ograniczone szeregiem przepisów. Operacje prowadzone bez dodatkowych zezwoleń muszą odbywać się w świetle dziennym w warunkach widoczności VLOS i do wysokości maksymalnej 150 metrów. Aby wykonywać loty dronem, którego masa jest większa niż 500 gram wymagana jest polisa ubezpieczeniowa o wartości minimum 1 miliona franków.

Zakazane jest wykonywanie lotów nad zgromadzeniami osób. Loty w odległości bliższej niż 100 metrów od zgromadzeń wymagają specjalnego zezwolenia szwajcarskiego nadzoru lotniczego (Federal Office of Civil Aviation – FOCA).

Mapa dla pilotów bezzałogowych statków powietrznych udostępniana przez FOCA prezentuje strefy z ograniczeniami. Aplikacja dostępna jest także na urządzeniach mobilnych.
Szwajcaria drony

Przepisy dronowe w Szwajcarii

Zabronione jest wykonywanie lotów w odległości mniejszej niż 5 kilometrów od lotnisk, na terenach polowań i ochrony ptactwa, rezerwatów przyrody, nad obiektami administracji rządowej i regionalnej. Zakazane jest także wykonywanie lotów w miejscach wypadków i w pobliżu prowadzonych akcji ratowniczych. Wykonywanie zdjęć z drona jest możliwe, z uwzględnieniem lokalnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Loty dronami o masie przekraczającej 30 kilogramów musze przed lotem zostać zatwierdzone przez szwajcarski nadzór lotniczy.

Szwajcarskie kantony mogą wprowadzać własne przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych, czego przykładem są ograniczenia obowiązujące w Genewie.

Szwajcaria słynie ze wspaniałych górzystych krajobrazów. Warto pamiętać, że w górach w warunkach rozrzedzonego powietrza silniki pracują na wyższych obrotach, a zwiększona konsumpcja prądu w konsekwencji umożliwia krótszy czas lotu.
Landwasser Viaduct
Urmein, Szwajcaria

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz