Spis treści
Włoskie miasta się źle zwiedza latem. Jest zbyt gorąco i można się usmażyć na tych kamieniach. Nie zniechęca to jednak tysięcy turystów i wszędzie jest tłoczno. Dlatego Rzym, Watykan, ale także Mediolan najlepiej odwiedzić poza sezonem.
Katedra w Mediolanie
Dzień przed Wielkanocą na placu przed Katedrą Narodzin Św. Marii w Mediolanie ludzi jest masa. Gotycka duomo St. Maria Nascente di Milano prezentuje się bardzo dobrze. Kościół należy do największych na świecie – długość 157 metró, szerokość 93 metry.
Biletów do środka już kupić się nie da. Na świąteczny dzień następny sprzedają tylko wejściówki na dach świątyni.
U góry można podziwiać ozdobne 135 sterczyny, rzeźby i gargulce – wszystko pieczołowicie rzeźbione i zapewne nieustannie odnawiane.
Widok na okolicę jest ładny. Na placu ustawiają się w długa kolejkę chętnie do wejścia do środka kościoła.
Galeria Wiktora Emannuela II
Drugią najbardziej znaną miejsciówką z Mediolanu jest zadaszony psazaż handlowy w stylu renesansowym – Galeria Wiktora Emanuela II. Ma formę dwóch skrzyżowanych ze sobą ramion, długości 195 i 105 metrów. W miejscu ich skrzyżowania znajduje się ośmiokątna kopuła zwana Ottagono (ośmiokąt).
W szerokich na 14 i pół metra pasażach mieszczą się sklepy drogich marek, restauracje, kawiarnie i muzea.
Zamek Sforzów
Pierwsza twierdza w miejscu obecnego zamku powstała w XIV wieku wzniesiona przez ród Visconti. Sto lat później rozbudował ją rządzący Mediolanem ród Sforzów. Obecnie w Castello Sforzesco mieści się kilka muzeów.
Bosco Verticale
W dzielnicy Porta Nuova pomiędzy ulicami Via Gaetano de Castillia i Via Federico Confalonieri znajduje się dwa budynki mieszkalne, których nazwa w języku polskim oznacza Pionowy las. Mają odpowiednio 27 i 19 pięter, tj. 111 i 76 metrów wysokości i łącznie rośnie na nich ponad 900 drzew.
LaScala
Teatr operowy w Mediolanie jest jednym z najsławniejszych na świecie. W lkatach 1776-1778 zaprojektował go Giuseppe Piermarini, a podczas przebudowy w latach 2000-2004 wysoką na 38 metrów wieżę i dobudówkę w kształcie elipsy.
L.O.V.E.
Na Piazza Affari stoi wykonana z kararyjskiego marmuru rzeźba wielkiego faka. Powiedziałbym, że w duchu epoki.
Palazzo Mezzanotte, którego fasadę widzimy w tle, został ukończony za czasów Mussoliniego i kojarzy się nadal z włoskim faszyzmem. Może więc dzieło nawiązuje do salutu rzymskiego z profilaktycznie chlaśniętymi palcami.
Ale w budynku obecnie siedzibę ma włoska giełda. I może chodzić o napiętnowanie chciwości rynków kapitałowych, bo rzeźba powstała tuż po kryzysie z 2008 roku.
W ogóle przed siedzibami giełd pojawiają się ciekawe rzeźby – zobacz Fearless Girl przed budynkiem giełdy w Nowym Jorku.
Pomnik nosi nazwę L.O.V.E. od słów Libertà, Odio, Vendetta, Eternità, czyli Wolność, Nienawiść, Zemsta, Wieczność.