Wielkanoc na Sycylii do bardzo dobry pomysł z dwóch powodów. Po pierwsze: letnie temperatury są na wyspie nie do zniesienia, więc jeśli chcemy co nieco pozwiedzać, to najlepiej zrobić to wiosną. Po drugie: rytuały związane z obchodami Wielkiego Tygodnia mają na wyspie bardzo doniosły charakter.

Samoloty tanich linii z Polski lądują na lotniskach w Katanii na wschodzie wyspy (WizzAir) lub w Trapani na zachodzie (Ryanair). Jeżeli w grę w chodzi wypad kilkudniowy, wschodnia część wyspy wydaje się być lepszym wyborem. Do stolicy Sycylii będziemy mieli daleko, niestety. Do sławnej za sprawą Ojca Chrzestnego miejscowości Corleone też wyjdzie ponad 200 kilometrów, ale pocieszający jest fakt, że nie powstało tam ani jedno ujęcie do filmu. Przed rozpoczęciem produkcji filmu władze miasteczka zażądały zbyt wysokiego wynagrodzenia za udostępnienie plenerów i w efekcie, sycylijskie zdjęcia do filmu powstały w miejscowościach Forza d`Agro oraz Savoca, gdzie Michel Corleone wyhaczył piękną Apolonię. Obydwie miejscówki od Katanii dzieli mniej niż godzina drogi.

We Włoszech są dziesiątki miast, które uznać by można za ciekawsze do Katanii. Oczywiście, na każdym kroku mamy tutaj zabytek, plac czy kościół z piękną historią, ale takie są całe Włochy. Katania jest ciasna i pełna walających się śmieci. Stosunkowo nowe i czyste metro jest krótkie, a samochodem jeździ się tutaj jak w większości włoskich miast, czyli przestrzegając zasady braku zaufania do innych uczestników ruchu. Na całej Sycylii widziałem jeden samochód, który nie był przytarty ani bity, ale to była ekspozycja w salonie sprzedaży. Także w wypożyczalniach samochody z przebiegiem w okolicach dwóch tysięcy noszą blizny po uliczkach zbyt wąskich żeby się minąć, albo po parkowaniu na kopercie, która miała wymiary pocztowego znaczka.
Katania
Śmieci w Katanii
Metro w Katanii
Ulice Katanii

Z każdego miejsca wschodniej części Sycylii widoczny jest masyw wulkanu Etna. W końcówce marca jest już po sezonie narciarskim, ale pokrywa śniegu w wyższych partiach nadal jest solidna. Z parkingu na wysokości dwóch tysięcy metrów w górę prowadzi kolejka linowa, a z jej górnej stacji można się przesiąść do ratraku lub ciężarówki i pojechać jeszcze wyżej, w sąsiedztwo jednego z wielu kraterów wulkanu.
Etna

Popularne miasteczko Taormina położone jest na stromych zboczach. Z których rozpościera się widok na morze. Z ruin greckiego teatru widzimy Etnę.
Miasteczko jest tak gęsto zabudowane na stromej skarpie, że na w dół na plażę prowadzi kolejka linowa.
Taormina
Taormina
Taormina
Taormina

Widowiskowe obchody Wielkiego Tygodnia na Sycylii rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową, gdy w wielu miejscowościach organizowane są różnego rodzaju procesje i przedstawienia. Do najbardziej znanych procesji należy organizowana w Wielki Piątek procesja piętnastu bractw w miasteczku Enna.
Enna na Sycylii - procesja bractw w Wielki Piątek
Enna - procesja bractw w Wielki Piątek
Procesja na Sycylii
Enna - procesja bractw w Wielki Piątek
Enna na Sycylii - procesja bractw w Wielki Piątek
Procesja na Sycylii

W Wielkanoc w Adrano organizowana jest Diavolata, której historia sięga średniowiecza. Na zbudowanym podium aktorzy prezentują zwycięstwo dobra nad złem, a przedstawienie obserwowane jest przez tysiące osób.
Diavolata
Diavolata
Diavolata
Diavolata

Nie oddalając się zbytnio od Katanii można zobaczyć wiele wspaniałych miejsc, a w czasie Świąt Wielkanocnych dodatkowo być świadkiem niezwykle malowniczych tradycji. Mieszkańcy w wielu z tych wydarzeń uczestniczą naprawdę masowo, na przykład procesje w Ennie gromadzą zdecydowanie więcej przebranych członków bractw niż widzów czy turystów.
Sycylia

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz