Nieborów to jedna z najbardziej znanych polskich rezydencji magnackich. Z Warszawy lub Łodzi można tutaj dojechać w mniej niż godzinę, więc muzeum i park to fajne miejscówki na jednodniową wycieczkę.

Pałac w Nieborowie

Barokowy pałac w Nieborowie powstał w latach 1695-1697 według projektu Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego, który wśród różnych zaszczytnych funkcji był między innymi kardynałem oraz prymasem Polski. Od 1774 do 1945 roku należał do rodziny Radziwiłłów, a po drugiej wojnie światowej znacjonalizowany stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą – oprócz samego pałacu – wozownia, manufaktura, oficyna, oranżeria oraz parki: francuski (geometryczny) i angielski.
Muzeum Pałac w Nieborowie
Wnętrza pałacu w Nieborowie są udostępnione dla zwiedzających. Muzeum prezentuje ocalałe wyposażenie pałacy oraz kolekcje rzeźb, obrazów, grafik, porcelany i szkła, sreber i brązów, zegar, tkanin i zbiorów bibliotecznych. Wystawę uzupełniają eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Muzeum Pałac w Nieborowie

Park romantyczny w Arkadii

We wsi Arkadia w gminie Nieborów znajduje się ogród romantyczny założony przez Helenę, żonę jednego z Rodziwiłłów. Prace nad budową parku rozpoczęto w 1778 roku.
Park Arkadia w Nieborowie
Najważniejszym obiektem parku jest Świątynia Diany z Westybulem, Gabinetem Etruskim, owalną Sypialnią i reprezentacyjną salą zwaną Panteonem w środku. Na dość rozległym terenie rozsiane są między innymi sztuczne ruiny: Przybytek Arcykapłana, Akwedukt Rzymski, Domek Gotycki i Grota Sybilli zbudowana z głazów.
Bardzo charakterystyczną budowlą kojarzoną z parkiem w Arkadii jest akwedukt, w okolicach rzeczki Skierniewki i stawu. Został zbudowany w 1784 jako ruina na wzór rzymskich akweduktów. Obecna budowla to rekonstrukcja powstała w latach 1950-1952 pod kierunkiem profesora Gerarda Ciołka.
Akwedukt w Parku romantycznym Arkadia. Nieborów.
Park w Arkadii, Nieborów
Park w Arkadii, Nieborów
Park w Arkadii, Nieborów
Park w Arkadii, Nieborów
Park w Arkadii, Nieborów
Po zakończeniu II wojny światowej park w Arkadii także stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nieborów na jeden dzień

Nieborów to fajne miejsce na jednodniową wycieczkę. W pałacu się chodzi po pastowanych podłogach z zapachem jak w Pszczynie i Książu. Park był już budowany jako ruina i starzeje się bardzo dobrze. Wstęp do muzeum jest biletowany, choć w ciągu roku jest wiele dni ze wstępem bezpłatnym.

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz