Jeszcze przed komercyjnym uruchomieniem usługi, miałem możliwość lotu balonem, który na najbliższe kilka lat z całą pewnością stanie się istotnym punktem na mapie atrakcji Warszawy.

Panorama Warszawy z balonu Orange

Gondola o średnicy 6 metrów może pomieścić do 30 osób, ale faktyczna liczba pasażerów zależeć będzie od aktualnych warunków pogodowych. 8 metrów wyżej znajduje się balon o średnicy 22 metrów wypełniony 5900 metrami sześciennymi helu (do końca życie, można by cienko piszczeć).

Kosz balonu mieści do 30 osób

Kosz podwieszony 8 metrów pod balonem

Balon może wznieść się na wysokość 186 metrów, co odpowiada około 150 metrom wysokości gondoli. Standardowe loty są jednak przewidziane do wysokości 120-130 metrów.

Balon wypełnia 5900 metrów sześciennych helu

Balon utrzymuje lina stalowa o średnicy 22 mm, która przeciwdziała potężnej wyporności helu, potrafiącej unieść ciężkawą gondolę z kilkudziesięcioma osobami. Ponieważ nie ma innego systemu ratowniczego, umożliwiającego powrót na ziemię niż ta właśnie stalówka, można sobie wyobrazić katastroficzny filmik z trzydziestoma osoba zamieniającymi się w sople w stratosferze po zerwaniu liny.

Balon utrzymuje lina stalowa o średnicy 22 mm

Panoramę Warszawy można podziwiać z górnych pięter wieżowców znajdujących się na lewym brzegu Wisły (np. 30 piętro PKiN). Balon widokowy Orange pozwala przyjrzeć się miastu z drugiej strony rzeki. Pewnie, że nie jest to infrastruktura punktu widokowego na miarę London Eye, ale ten kawałek Warszawy – ze stadionem po prawej stronie Wisły, Centrum Kopernika i BUW po lewej oraz niebrzydkim mostem Siekierkowskim – pięknieje z roku na rok.

Stadion Narodowy

Balon Orange G-CHGC

Co ciekawe, balon jest statkiem powietrznym zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii – rejestracja G-CHGC. Więcej zdjęć z powietrza można znaleźć tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 11:54 am 16 grudnia 2012
  D.T.
  Author

  Byłam tam latem. Balon robi wrażenie – a widok z góry jest na całą Warszawę, więc polecam. Trochę strachu, że lina się urwie i polecimy w kosmos też jest 🙂

 • Dodaj komentarz