Spis treści
Kijów to trochę taka napompowana Warszawa. Wszystko jest większe, ale jest sporo podobieństw. Tutejsza Wisła jest znacznie szersza i nazywa się Dniepr (Дніпро). Wzdłuż jednego z jej brzegów biegnie coś jakby nasza Wisłostrada, która nazywa się Naberezhna (Набережна). Po drugiej stronie, którą w Warszawie nazwalibyśmy praską, teren jest mniej zagospodarowany i ciągnie się piach, coś jak warszawska Poniatówka. Mają taki jakby Wilanów, który nazywa się Pałac Maryjski (Маріїнський палац). I bez problemu można spotkać tu kogoś, kto rozumie po polsku lub ukraińsku.
Plac Sofijski
Przed Soborem Mądrości Bożej (Soborem Sofijskim) znajduje się Plac Sofijski z pomnikiem Bohdana Chmielnickiego. Nie trzeba sięgać aż do Ogniem i Mieczem, żeby wiedzieć, że wspólna historia Polski i Ukrainy miewała trudne momenty. Pierwotny pomysł na rzeźbę miał bardziej antypolski charakter, ale car Aleksander II nie chciał podsycać konfliktów na tle narodowościowym i od 1888 roku hetman jest przedstawiony na koniu.
Chreszczatyk i Majdan
Główna ulica Kijowa – Chreszczatyk (Хрещатик) – po II wojnie światowej odbudowana została w stylu socrealistycznym. Teraz mamy tu wiele świątyń kapitalizmu – od restauracji McDonald’s po butiki drogich marek – zlokalizowanych w budynkach poprzedniej epoki, jak choćby słynny apartamentowiec Dom z Gwiazdą.
Przy Rynku Besarabskim (Бесарабський ринок) do 2013 roku stał pomnik Lenina, ale podczas Rewolucji Godności zrzucono Włodzimierza Iljicza, a głowę młotem rozbito. Do dziś zachował się cokół.
O głównym placu Kijowa słyszał każdy, kto jakoś ogarnia historię najnowszą. Plac Niepodległości (Майдан Незалежності), Majdan, to miejsce wydarzeń głównych wydarzeń Pomarańczowej Rewolucji lat 2004 i 2005 oraz Rewolucji Godności (Euromajdanu) z lat 2013-2014.
Nad Majdanem góruje kolumna ze słowiańskim bóstwem Berehynią symbolizującym niezależność Ukrainy i upamiętniającym uzyskanie niepodległości. Pod szklaną kopułą znajduje się centrum handlowe.
Są takie miejsca, z których ogląda się wiele relacji telewizyjnych. Potem, gdy człowiek wreszcie tam trafi, trudno powiedzieć, jak rzeczywistość ma się do wcześniejszego wyobrażenia. Majdan jest jakiś taki nieszczególny – to samo poczułem na placu Syntagma w Atenach i Placu Czerwonym w Moskwie.
Tuż obok kolumny na Majdanie w Kijowie znajduje się Muzeum Meduz.
Ławra Peczerska
Turystycznym must-see Kijowa jest Ławra Peczerska (Києво-Печерська лавра) – kompleks świątynny, którego początki sięgają 1051 roku. Na malowniczym zboczu nad Dnieprem znajdują się siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (Ławra Dolna) oraz wiele muzeów i sal zarządzanych przez państwo (Ławra Górna). Ogólnie nad ziemią i pod jej powierzchnią jest zatrzęsienie soborów, cerkwi, muzeów i sal.
Matka Ojczyzna
Kawałek dalej wzdłuż Dniepru znajduje się Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej (Національний музей історії України у Другій світовій війні), a obok monumentalny pomnik Matka Ojczyzna (ukr. Батьківщина-Мати) ze stali nierdzewki. Wraz z postumentem figura ma 102 metry wysokości. Kiedyś miała 6 metrów więcej, ale w 1991 roku skrócono miecz 6 metrów, żeby nie sięgał wyżej niż najwyższy krzyż na Ławrze Peczerskiej. W sumie niewielka strata, biorąc pod uwagę, że pomnik odsłonił w 1981 roku Leonid Breżniew, a godło ZSRR nadal znajduje się na tarczy Matki Ojczyzny. Ustawa dekomunizacyjna na Ukrainie nie obejmowała miejsc pamięci związanych z II wojną światową.
Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach i Cerkiew świętego Andrzeja
Podział prawosławia na Kościoły autokefaliczne i lokalne może być nieco skomplikowany. Ławra Peczerska jest siedzibą lokalnego zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego. Natomiast Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach (Михайлівський золотоверхий монастир) jest główną świątynią Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Na murze świątyni umieszone są zdjęcia ofiar wojny z Rosją.
Cerkiew św. Andrzeja jest od niedawna przedstawicielstwem tego samego patriarchatu
Aleja Pejzażowa
Aleja Pejzażowa (Пейзажна алея) to miejsce niezwykłe, którego pomysłodawcą był architekt Avram Miletsky na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, a więc w ZSRR. To niepojęte jak w czasach radzieckich mogło powstać miejsce tak bardzo niezwykłe, przypominające troszeczkę Fusgterlandię w Hawanie na Kubie.
Sztuka oficjalna i street-art w Kijowie
Kijów pełen jest rzeźb, instalacji oraz murali.
Twarz która wyłania się z odrapanego tynku to Sergiy Nigoyan – pierwsza ofiara śmiertelna protestów na Majdanie w 2014 roku.
Mural Czas zmian przedstawia walkę dobra ze złem.
Za co jeszcze można polubić Kijów?
Stolicę Ukrainy można polubić za trolejbusy i najgłębsze na świecie metro.
Można Kijów – i całą Ukrainę – polubić za pyszne jedzenie.