Spis treści
Berlin można i trzeba poznawać na wiele sposobów. W dwudziestym wieku miało tu miejsce wiele wydarzeń, których ślady można obserwować do dzisiaj. Rozwój niemieckiego narodowego socjalizmu, II wojna światowa, podział Berlina na Wschodni i Zachodni, późniejsze zjednoczenie i rozwój metropolii – każdy z etapów historii miasta można studiować poprzez związane z nimi miejscówki.
Brama Brandenburska, park Tiergarten, Checkpoint Charlie, Reichstag to obowiązkowe miejscówki w stolicy Niemiec.
Niektóre z nich warto obejrzeć z innej perspektywy, a z części można zrezygnować, wybierając ciekawsze, choć trudno dostępne miejsca.
Berlin z góry
Panoramę Berlina z Bramą Brandenburską, Reichstagiem i Wieżą Telewizyjną można złapać z punkty widokowego na Kolumnie Zwycięstwa (niem. Siegessäule). Stoimy na wysokości 50.66 metra, ale Nike jest jeszcze wyżej. Kolumna to historycznie bardzo ciekawe miejsce dla turystów z Polski – 2 maja 1954 roku nasi z 1 dywizji kościuszkowskiej zawiesili tu biało-czerwony sztandar.
Latanie dronem w Berlinie, jak w każdej europejskiej stolicy wymaga większej ilości czasu spędzonej nad papierami niż z kontrolerem w ręku. Poszukajmy innych opcji spojrzenia na miasto z góry.
Przy samym muzeum Topografia Terroru przy Zimmerstrasse można się wznieść nad Berlin na pokładzie balonu. Z wysokości 150 metrów jest bardzo dobry widok na ścisłe centrum.
Inna możliwość to taras widokowy u podstawy kopuły berlińskiej katedry w dzielnicy Mitte na Wyspie Muzeów. Mamy pod sobą Stare Muzeum i Starą Galerię Narodową.
Opcja najwyższa to taras widokowy na wieży telewizyjnej (niem. Berliner Fernsehturm) – wysokość 203 metry (restauracja 207 m).
Mur Berliński
Pozostałości Muru Berlińskiego w stolicy Niemiec jest w sumie niewiele. Segmenty ustawione na Potsdamer Platz oblepione są tysiącami przeżutych gum.
Przy muzeum Topografia Terroru można zobaczyć dłuższy fragment zachowanego muru, a na fasadach sąsiednich kamienic widoczne są nadal ślady po kulach. Biorąc pod uwagę, jakie oddziały od tej strony szturmowały Berlin w 1945, jest bardzo prawdopodobne, że to nasi strzelali.
East Side Gallery
W pobliżu berlińskiego Dworca Wschodniego znajduje się galeria murali namalowanych na najdłuższym zachowanym fragmencie Muru Berlińskiego.
Najbardziej znany soczysty pocałunej Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera namalował Dmitri Vrubel na podstawie zdjęcia z 1979 roku. Podczas renowacji East Side Gallery mural zamalowany, a artysta został poproszony o odtworzenia dzieła.
Pomnik Żołnierzy Radzieckich
Około 200 metrów od Bramy Brandenburskiej Tiergarten znajduje się Pomnik Żołnierzy Radzieckich (niem. Sowjetisches Ehrenmal). W Warszawie mamy w sumie podobny. Do jego budowy użyto marmuru pochodzącego z Nowej Kancelarii Rzeszy. Odsłonięty 11 listopada 1945 ma kształt hali kolumnowej z napisem: Wieczna chwała bohaterom poległym w walce z faszystowskim okupantem niemieckim o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego.
Kopuła Reichstagu
Do najważenjeszych dachów Berlina należy dach Reichstagu. Napis Ludowi niemieckiemu (Dem Deutchen Volke) składa się z liter czcionki uncjała o wielkości 60 centymetrów. W celu ich produkcji przetopiono dwie armaty zdobyte podczas wojen 1812–1814.
Sama kopuła na dachu Reichstagu waży 1200 ton, ma 40 metrów średnicy i wysokość 24 metry. Wewnątrz skręcają się ze sobą dwie rampy o długości 230 metrów każda.
Teufelsberg – berlińskie szpiegowo
Na wzgórzu Teufelsberg w czasie zimnej wojny zbudowano stację nasłuchową. Służyła aliantom do analizy sygnałów wojska radieckich z terenu NRD i nie tak odległej Polski. Dzisiaj zabudowania można odwiedzić. Wielkie powierzchnie służą jako galeria sztuki ulicznej.
Lotnisko Tempelhof
Płyta zamkniętego lotniska służy obecnie jako park z miejscami do grillowania i grania w piłkę. Drogi kołowania i pasy startowe świetnie nadają się do jazdy na rowerze i rolach. Zwiedzanie lotniska Tempelhof umożliwia jednak wejście do budynku terminala, pustej sali odpraw i wielu zakamarków budynku, który najpierw służył nazistom, a potem w części armii amerykańskich oraz obsłudze cywilnego ruchu lotniczego w Berlinie Zachodnim
2 komentarze
Ciekawe niecodziennie miejsca
Fajna relacja. Dziękuję.