Liczba operacji lotniczych wykonywanych w regionie Nowego Jorku jest bardzo duża. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta pracuje Międzynarodowy Port Lotniczy im. Johna F. Kennedy’ego (JFK) z największą liczbą połączeń międzynarodowych ze wszystkich lotnisk w USA, Port Lotniczy Newark-Liberty (EWR) oraz Port Lotniczy Nowy Jork-LaGuardia (LGA), obsługujący głównie loty krajowe, Kanadę i wakacyjne wypady Amerykanów na Bahamy. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Nowego Jorku mamy kolejne cztery lotniska komercyjne, ale bliżej znajdziemy jeszcze kilkanaście lotnisk general aviation. Przy czym general aviation w Polsce kojarzyć się może z lotniskiem Częstochowa-Rudniki (EPRU), a oddalone 19 km od Manhattanu lotnisko przeznaczenia ogólnego Teterboro (TEB) ma dwa szerokie pasy wyposażone w ILS i obsługuje rocznie więcej operacji niż Lotnisko Chopina w Warszawie.

Eurocopter 130 T2

Infrastrukturę lotniczą Nowego Jorku uzupełniają lądowiska helikopterów, z których trzy zlokalizowane są na Manhattanie: na wschodnim krańcu 30 ulicy, na zachodnim 34 ulicy i Downtown Manhattan Heliport (JRB) na wschodnim krańcu Wall Street.

Bell 407

Eurocopter AS350B2

Nowy Jork to nie okolice Modlina, więc z pokładu Bella 206 oprócz ładnych widoczków, łatwiej można się zorientować w rozkładzie pięciu dzielnic. Lecimy na południe. Governor’s Island, z której przez 200 lat korzystało wyłącznie wojsko, Ellis Island, gdzie od XIX wieku przyjmowano (przesłuchiwano, badano) imigrantów i Liberty Island ze Statuą Wolności, którą w każdym porządnym filmie katastroficznym rozpieprzają ma różne sposoby.

Statua Wolności

Dwupoziomowy most Verrazano-Narrows łączy Staten Islan i Brooklyn. Pylony mają po 212 metrów, najdłuższe przęsło 1298 metrów, jezdnie po 6 pasów na każdym poziomie.

Most Verrazano-Narrows

Zawrotka na północ. Po lewej mamy New Jersey, po prawej Dolny Manhattan z wyróżniającą się pojedynczą nowiutką wieżą One World Trade Center. Pod nami jest rzeka Hudson i właśnie w tej okolicy w styczniu 2009 roku lądował kapitan Sullenberger, gdy w jego A320 wysiadły silniki po zderzeniu ze stadem dzikich gęsi.

1 World Tradde Center

Po dwupoziomowym Moście Waszyngtona każdego dnia przejeżdża ponad ćwierć miliona samochodów. Nieco dalej po prawej jest Bronx i Nowy Stadion Jankesów.

Washington Bridge

Panorama wzdłuż Manhattanu z zieloną oazą Central Parku i Środkowy Manhattan z pięknym Empire State Building.

Central Park

Środkowy Manhattan

Manhattan i Empire State Building

Ponownie Południowy Manhattan z widokiem na Brooklyn Bridge, Manhattan Bridge oraz szerzej na dzielnice Brooklyn i Queens. Lądowanie w przy ruchliwym East River Piers domyka pętlę

Południowy Manhattan

Downtown Manhattan Heliport

Eurocopter AS350B2

Film z całości poniżej:

Żeby dopełnić obrazu lotniczego Nowego Jorku, trzeba wspomnieć o lotniskowcu USS Intrepid cumującym obecnie na końcu 46 ulicy zachodniej i przekształconym w Intrepid Sea-Air-Space Museum.

Lotniskowiec USS Interpid

Oprócz okrętu zobaczyć tu można ciekawą ekspozycję statków powietrznych – z uwzględnieniem samolotu Concorde w malowaniu British Airways i Miga-21 z Polski.

MIG-21 w polskim malowaniu

Concorde

Grumman F-9 Cougar

Sikorsky HH-52 Seaguard

Douglas A-4B Skyhaw

I na koniec crème de la crème: wahadłowiec Enterprise. Pierwszy wahadłowiec, który początkowo miał nosić nazwę Constitution, ale prezydent Ford – pod wpływem fanów serialu Star Trek – w sprawie nazwy interweniował w NASA.

Prom kosmiczny Enterprise

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz