Spis treści
Szesnaście jezior połączonych wodospadami, wzdłuż których poprowadzono drewniane pomosty i ścieżki – z tego przede wszystkim znany jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jeziora sklasyfikowano jako 12 górnych (Gornja jezera) i cztery dolne (Donja jezera). Ich łączna długość przekracza osiem kilometrów, a powierzchnia wynosi około 200 hektarów. Na terenie parku znajduje się także ponad 50 jaskiń, z których kilka dostępnych jest dla zwiedzających.
Różnica wysokości pomiędzy poziomem pierwszego jeziora (Prošćansko jezero) a początkiem rzeki Koprany wynosi 156 metrów. Najwyższy w Chorwacji wodospad (Veliki slap) na potoku Plitvica ma 78 metrów.
Na terenie Jezior powstał pierwszy chorwacki park narodowy, objęty ochroną od 1949 roku, a od 1979 roku wpisany na listę UNESCO.
Wokół Jezior Plitwickich wytyczone wiele tras o rożnych długościach i stopniach trudności. Część z nich przebiega także po drewnianych kładkach. W zależności od warunków i oblodzenia zimą udostępniana jest tylko ich część. Cena biletu obejmuje przepłynięcie łodziom po jeziorze Kozjak, a także możliwość korzystania z parkowych autobusów. Latem teren jest zatłoczony i często pojawiają się kolejki. Zimą spacerowiczów jest raczej niewielu.
Ze względu na niezwykłe kolory oraz ścieżki prowadzące nad wodą, wielu osobom Jeziora Plitwickie kojarzą się z zalanym kamieniołomem w Jaworznie, który nazywany jest czasem polską Chorwacją.
Jezioro Kozjak
Największe jezioro Kozjak otrzymało swą nazwa po 12 młodych kozach, które utonęły przy próbie przejścia na drugą stronę zbiornika.
Drugie pod względem wielkości jezioro to Prošćansko (69 ha), a najmniejsze nazywa się Buk (0,1 ha). Pozostałe zbiorniki wodne to: Ciginovac, Batinovac, Okrugljak, Malo Jezereo, Veliko Jezero, Galovac, Vir, Gradinsko, Milinovo, Milanovac, Gavanovac, Novakovića brod, Kaluđerovac.
Jeziora Plitwickie po rozpadzie Jugosławii
Jeden z pierwszych aktów wojny w jugosłowiańskim bajzlu lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się w rejonie Jezior Plitwickich. Chorwaci parli do niepodległości, ale okolice przy granicy z Bośnią zamieszkiwali Serbowie. Oddział tych drugich 31 marca 1991 zaatakował autobus wiozący chorwackich milicjantów. Pierwszą ofiarą wojny był Chorwat. Następnego dnia zażądali od rządu Chorwacji uznania nowego państwa – Republiki Serbskiej Krajiny.
Serbscy separatyści wybrali rejon Jezior Plitwickich celowo. Wyjątkowej urody park jest znany na świecie, a celem było pozyskanie uwagi opinii międzynarodowej. Na kolejnych pięć lat Plitvice stały się terenem zmilitaryzowanym, a chorwaccy Serbowie wielokrotnie grozili, że to wszystko wysadzą w pizdu i zaleją.
Zakaz latania dronami
Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich obowiązuje zakaz latania dronami (więcej informacji dot. latania dronami w Chorwacji).