Spis treści
Mniej niż godzinę drogi od stolicy Azerbejdżanu znajduje się wpisany na listę UNESCO Park Narodowy Qobustan (Gobusgan).
Petroglify – rysunki skalne
Rysunki naskalne w Gobustanie powstawały w różnych okresach – najstarsze nawet 20 tysięcy lat temu. Na okolicznych skałach widać ślady zachodzących tu w środowisku zmian – zlodowaceń, pęknięć, osuwisk i ustępującej wody.
Niektóre rysunki są bardzo czytelne. Inne można rozszyfrować dzięki umieszczonym wzdłuż ścieżki makietom.
Ścieżka prowadząca wśród skał z retroglifami także wiedzie po skałach. Przewodnicy i umieszczone przy niej znaki ostrzegają przed obecnymi tutaj wężami. Ze zbocza widać Morze Kaspijskie.
Wulkany błotne
Z siedmiuset wulkanów błotnych na Ziemi aż 300 znajduje się w Azerbejdżanie. W Parku Gobustan ich nie brakuje, ale nie spodziewajmy się gór w rodzaju Etny na Saycylii, czy formacji znanych z parku Timanfaya na Lanzarote. Tutaj mamy do czynienia z niewielkimi kopcami, w których od czasu do czasu bulgoce, i z których wypływa błoto.
Błoto – co zaskakuje wiele osób – jest chłodne. Niektórzy sądzą, że ma właściwości lecznicze, a w pobliżu budowane są nawet ośrodki leczące poprzez kąpiele w tej masie. Faktyczna wartość dla zdrowia smarowania się tą substancją jest jednak żadna.
Zbliżając się do wzniesień, z których wylewa się błoto należy szczególnie uważać. Czasem pod twardą warstwą ziemi jest płynne błoto i spaceruje się jak po latającym dywanie, który się rusza. Nie należy deptać po mokrym – w takich miejscach może pojawić się kolejna szczelina i zacząć wylewać się błoto, tworząc kolejny wulkan.
Wycieczka z Baku
Wycieczka do Gobustanu to jedna z najpopularniejszych wycieczek z Baku. Czy warto? Trudno powiedzieć, ale warto mieć na uwadze, że w sierpniowy dzień, gdy temperatura przekracza 40 stopni, najprzyjemniejszym elementem takiej podróży będzie klimatyzowany samochód. Rysunki najbardziej czytelnie prezentują się na zdjęciach.
Przejście ścieżki wsród petroglifów – jeśli nie angażujemy się w szczegółową analizę rysunków – zajmuje około godziny. Wulkany błotne, łącznie z rytualnym zamoczeniem ręki i następnie jej myciem to kilkanaście, kilkadziesiąt minut.