W sklepach nie brakuje dronów w zestawach gotowych do lotu. Zbudowanie wielowirnikowca samemu to nie tylko o wiele większa frajda, ale też znaczna oszczędność gotówki. Wielu konstruktorów udowodniło, że potrafiący się wznieść w powietrze model można zbudować z kawałka sklejki i silników wymontowanych z czegokolwiek. Naszym celem jest jednak porządny quadcopter z dobrej jakości części, a nie udowadnianie, że polski pilot, jak trzeba, to nawet na drzwiach od stodoły poleci.

Dron zbudujemy na solidnej i dużej ramie X666 z aluminium i włókna szklanego ze sklepu HobbyKing (koszt to jakieś 18,- euro). Silniki bezszczotkowe Gaui 400W KV 1050 z regulatorami 10-amperowymi Gaui 10Ge-010 i śmigłami 8×4.5 (po dwa: lewe i prawe). Jako kontroler użyjemy KK2 z HobbyKing za kilkanaście euro, zasilanie – akumulator LiPol 3000mAH 3S. Taśmy LED z giełdy elektronicznej jako oświetlenie pozycyjne pomogą się w przyszłości zorientować, gdzie przód, gdzie tył drona.

Po wielu lotach i nieznacznie większej liczbie startów niż lądowań, dron musiał przejść kilka remontów. Wymiana połamanych śmigieł to dość standardowa naprawa w wielowirnikowcach. Błąd w rodzaju „plus do minusa, a minus do plusa” umożliwił widowiskowe spalenia regulatora, a przypadkowo podane na płytę kontrolera zbyt wysokie napięcie zapewnił mało widowiskowe, ale bogate w zapachy spalenie się jednostki centralnej.

Quadcopter parts

Sterownik KK2.0 zastąpiła jego nowsza wersja KK2.1 oparta o procesor Atmega644 PA i żyroskop 6050MPU InvenSense Inc. Oryginalne podwozie z włókna zastąpiła pocięta na wąskie plasterki rura kanalizacyjna PVC z marketu budowlanego.

Quadcopter

Dla mocowania i poziomowania kamery GoPro służy prosty gimbal sterowany z ze sterownika drona, zbudowany w oparciu o zwykłe serwomechanizmy modelarskie.

Quadcopter - servo gimbal

Zestrojenie z nadajnikiem, kalibracja kanałów i mikserów i można zaczynać latanie.

Dron, którego masa przekracza 2kg z dość mocnymi silnikami i czterema wirującymi śmigłami (czyt.: nożami) to narzędzie, z którym należy obchodzić się ostrożnie. W sieci znaleźć można wiele przykładów ran, złamań i innego rodzaju obrażeń spowodowanych przez te niewinne zabawki.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 8:42 pm 11 czerwca 2015
  Robert
  Author

  Quadrocopter rzeczywiście wyszedł bardzo fajny. O wiele lepiej samemu zmontować niż wydawać majątek na jakąś zabawkę z marketu. Walnie kto taką w ścianę i koniec zabawy. Teraz sam montuje tricopter i czekam na dostawę silników z allegro 🙂

 • Harvey Specter
  Posted at 7:13 am 12 czerwca 2015
  szewo
  Author

  Pewnie, ze lepiej samemu montować. Choć wśród komercyjnych zestawów mamy nie tylko zabawki – niektóre to naprawdę profesjonalne maszyny.

 • Harvey Specter
  Posted at 7:21 am 16 stycznia 2016
  Darek Jakimowicz
  Author

  Zawsze lepiej zbudować cos samemu biż kupować gotowe. Tez zbuduje samemu drona i będę miał wiecej satysfakcji niż z zakupu. Lepszy własnej konstrukcji dron niż pusta kasa.

 • Harvey Specter
  Posted at 9:26 pm 23 sierpnia 2016
  Wojtek
  Author

  Hej Szewo, bardzo mi się podoba Twoja konstrukcja, chciałbym stworzyć coś podobnego (a właściwie zgapić od Ciebie 🙂 )
  Jednak chciałbym bardzo Cię poprosić o pomoc. Byłbym Ci ogromnie wdzięczny za pomoc, na pewno też bym Tobie jako jednemu z pierwszych przedstawił owoce swojej pracy, bo najpierw żona 🙂
  Mam problem z tą całą elektroniką, lubię konstruować różne mechanizmy, ale najlepiej mi idzie z takimi zasilanymi siłą ludzkich mięśni, a tak drona raczej nie zrobię 🙂 a w dziedzinie elektroniki jestem kompletnie zielony, potrafię lutować i wykonywać precyzyjne robótki, ale muszę wiedzieć (mieć jak krowie na rowie) co z czym połączyć.
  Czy dysponujesz może jakąś instrukcją, albo byłbyś skłonny w jakikolwiek sposób pomóc mi, jak to wszystko połączyć ze sobą, chodzi mi konkretnie o zestaw, który opisałeś.
  Zależy mi także na tym, aby mój dron potrafił sam, automatycznie utrzymać pozycję. Mam już takiego malutkiego, zabawkowego drona, gotowego ze sklepu, i wiem, że to strasznie męczące, kiedy musisz cały czas w skupieniu kontrolować zachowanie drona, nie mogąc go nawet na krótką chwilę zatrzymać/powiesić w powietrzu w miejscu. Czy takie coś można osiągnąć tylko za pomocą jakichś specjalnych silników i dodatkowych sterowników, czy wystarczy kupić odpowiedni kontroler np. KK jakąś nowszą wersję?
  Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady.
  Pozdrawiam,
  Wojtek

 • Harvey Specter
  Posted at 7:36 am 24 sierpnia 2016
  szewo
  Author

  Wojtek,
  bez problemu znajdziesz sporo tutoriali w jaki sposób łączyć elektronikę – silniki, regulatory, sterownik, odbiornik… Przykład jakiegoś archiwalnego materiału w tym rodzaju masz tutaj: https://youtu.be/8Q5E9bHNeRA

  Tyle, że minęły lata. W tej branży to jest przepaść. Dla porządnej kontroli nad dronem warto wykorzystać sterownik wykorzystujący GPS/GLONAS. Najprostsze sterowniki, wyposażone wyłącznie w akcelerometry, są fajne do nauki pilotażu, ale ceny także chińskiej elektroniki tak spadają, że nie ma sensu ryzykować rozwalenia sprzętu i należy myśleć o sterowniku z GPS.

 • Harvey Specter
  Posted at 6:19 pm 24 sierpnia 2016
  Wojtek
  Author

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, rzeczywiście zacząłem trochę grzebać i jest tego trochę. Wielkie dzięki, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 • Harvey Specter
  Posted at 2:21 am 24 października 2016
  Zemnon
  Author

  Złożenie czegoś z gotowych elementów to nie dron własnej konstrukcji,
  jak kupisz szafkę w ikei to jesteś konstruktorem mebli ?

 • Harvey Specter
  Posted at 7:48 pm 1 listopada 2016
  szewo
  Author

  Zemnon: rozumiem, że w przypadku mebli zaczynamy od zakupu desek. W przypadku drona należy zacząć od kłębka drutu na uzwojenie silników?

 • Dodaj komentarz