Spis treści
Arabia Saudyjska otwiera się na turystów. W stołecznym Rijadzie, pociętej wielopasmowymi ulicami metropolii pojawia się transport publiczny – nie buduje się tutaj kolejnych linii metra, ale całą sieć za jednym zamachem. Przy ulicach pojawiają się chodniki, których wcześniej nie było i rowerowe ścieżki. W zdominowanej dotąd przez transport samochodowy stolicy to ilustracja zachodzących zmian.
Część gigaprojektów – ogromnych inwestycji realizowanych w Arabii Saudyjskiej – zlokalizowanych jest w obrębie stolicy. Należą do nich dzielnica Diriyah, centrum rozrywki i kultury Qiddiya, czterystumetrowa kostka Murabba, King Abdullah Financial District, Mohammed bin Salman Non-profit City oraz King Salman Park, który będzie największym parkiem miejskim na świecie. Oznacza to, że miasto pędzi, by niebawem stać się centrum światowej turystyki. Każdy z tych gigaprojektów będzie mógł być celem podróży do kraju, który już teraz jest niezwykle ciekawy i nadal nieodkryty.
Rijad leży wewnątrz lądu, daleko od Zatoki Perskiej po stronie zachodniej kraju i Morza Czerwonego na wschodzie. Niska wilgotność sprawia, że latem czterdzieści kilka stopni upału znacznie lepiej się tutaj znosi niż wiosenne trzydzieści parę na przykład w Dubaju.
Kingdom Center
Zwiedzanie Rijadu można rozpocząć na wiele sposóbów, na przykład od ulicy Olaya. Wieża nazywana wcześniej Kingdom Tower jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Arabii Saudyjskiej i budynków na świecie w ogóle. Dla wizyty w Rijadzie to jest zdecydowanie obowiązkowa miejscówka. Jej konstrukcja oraz kształt zostały zaprojektowane, aby jak najlepiej wspomagać systemy chłodzenia w tym gorącym klimacie.
U stóp wieżowca znajduje się duży kompleks z centrum handlowym Al Mamlaka i hotelem Four Seasons.
Na szczycie 300 metrowego wieżowca znajduje się pomost widokowy o długości 65 metrów. Można stąd obserwować miasto wzdłuż osi wytyczonych przez Olaya Street i King Fahd Branch Road.
Wieżowiec jest podświetlany nocą i wyświetlane są na nim animacje. Także nocny widok z tarasu robi wrażenie.
Diriyah
Historia miasta Diriyah sięga 1446 rok. Dzielnica Turaif, pierwsza stolica Saudów, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNCESCO od 2010 roku. Rezultaty trwających tu prac archeologicznych i rekonstrukcji można zwiedzać.
Wokół Diriyah trwa realizacja jednego z gigaprojektów Arabi Saudyjskiej – budowa dzielnicy z muzeami, dziesiątkami hoteli i atrakcji kulturalnych.
Riyadh Season
Od października do stycznia lub grudnia w stolicy Arabii Saudyjskiej trwa Riyad Season. Festiwalowi towarzyszą koncerty, lunaparki różnego rodzaju imprezy.
Jedną z większych strefo rozrywki podczas Riyadh Season jest Boulevard World. Znaleźć w nim można karuzele, pokoje strachów, rollercoastery i inne urządzenia. Teren podzielony jest na strefy nawiązujące architekturą do różnych miejsca z całego świata, w tym Włochy, Francja, Hiszpania, USA, Amazonia, Egipt, Indie, Azja, Meksyk. Coś jakby Las Vegas z większą liczbą restauracji i lunaparków.
Jedzenie w Rijadzie
W Rijadzie jest masa restauracji serwujących różnego rodzaju kuchnie. Nawet zwykłe shoarma u hummus serwowane w food courcie marketu smakują zupełnie inaczej niż to, co podaje się w Europie.
W Arabii Saudyjskiej trzeba uważać na porcje, bo są ogromne. W restauracjach najczęściej potrawy podaje się w modelu shared w osobnych naczyniach. Oznacza to, że jedząc w grupie niezależnie od zamówień konkrentych osób przy stole i tak wszyscy jedzą wszystko.
Okolice Rijadu
Stolica Arabii Saudyjskiej to ogromne i stale rosnące miasto. Leży na pustyni u wschodniego podnóża gór Dżabal Tuwajk, o czym można się przekonać jadąc samochodem w dowolnym kierunku. Osiedla wyrywają powierzchnię pustyni.
Jedną z najciekawszych wycieczek jaką można zorganizować z Rijadu jest jednodniowy wypad w kierunku Edge of the World.