Zamek we wsi Olsztyn w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku w ramach systemu Orlich Gniazd. Z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego zamek rozbudowano w latach 1349-1359, tym czasem czyniąc go jedną z najważniejszych twierdz na pograniczu Śląska i Małopolski.
Według legendy na zamku więziono aż do śmierci głodowej spiskującego przeciw królowi Maćko Borkowica, wojewodę poznańskiego. Jego duch do dzisiaj ponoć straszy w okolicach zamku, gdzie czasem słychać krzyki, jęki i brzęk łańcuchów.
Na przestrzeni wieków zamek zmieniał właścicieli. W pierwszej połowie siedemnastego wieku zamek popadał w ruinę, a w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego twierdzę spalono.
Do dnia dzisiejszego zachowały się część murów części mieszkalnej i gospodarczej zamku oraz dwie wieże: cylindryczna (stołp – wieża ostatecznej obrony) i kwadratowa (Starościańska). Odsłonięto także fragmenty piwnic i fundamentów, a w 2015 roku w wyniku prac archeologów odkryto wcześniej nieznany plan zamku dolnego.
Na Szlaku Orlich Gniazd zobacz także ruiny zamku w Mirowie.
1 comment
Zamek jest na dużym terenie. Bardzo fajne miejsce.