Stadion Realu Madryt zawdzięcza swoją nazwę Santiago Bernabéu facetowi, który z sukcesami grał w drużynie Królewskich, później pracował w zarządzie klubu i za którego prezesury obiekt zbudowano. Patron boiska był zwolennikiem generała Franco i wywodzącej się z faszyzmu falangi, a mówi się o nim, że podczas wojny domowej w Hiszpanii „opowiedział się po stronie, która zamordowała kilku jego kolegów z Realu Madryt”.

Historia madryckich klubów piłkarskich jest nie mniej pokręcona niż najnowsza historia Hiszpanii. Drogie bilety na mecze Realu Madryt kupowali bogaci mieszkańcy stolicy, a sam stadion zbudowano w przy prestiżowej ulicy Castellana. Konkurencyjne Atlético Madryt było klubem wspieranym przez robotników ze stadionem w przemysłowej części miasta przy rzece Manzanares (teraz po rewitalizacji jest tam park). Początkowo reżim dyktatora Franco wspierał Atlético, ale dość szybko przeorientował się na Real. W przeszłości Królewscy utożsamiani byli z prawicą, Atlético z lewicą. Obecnie kibice obydwu drużyn postrzegani są raczej jako środowiska narodowo-niepodległościowe, a największe emocje – także podszyte polityką – wzbudza El Clásico, czyli mecze Realu Madryt z FC Barcelona, rozgrywane w Madrycie na Estadio Santiago Bernabéu właśnie lub w stolicy Katalonii na słynnym Camp Nou.

Na Estadio Santiago Bernabéu nałatwiej dostać się metrem – w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się stacja tego samego patrona.

Stacja metra Santiago Bernabeu

Estadio Santiago Bernabeu

Stadion może pomieścić nieco powyżej 81 tysięcy kibiców. Daje mu to miejsce zaraz za pierwszą dziesiątką największych na świecie, a warto wspomnieć, że po jednej z przebudów w latach pięćdziesiątych mógł przyjąć do 120 tysięcy ludzi. Były to jednak czasy, gdy większość miejsc na trybunach była stojąca, co obecnie jest wykluczone przez UEFA.

Santiago Bernabeu

Znaczna część boiska przez większość roku pozostaje w cieniu. Aby zapewnić trawie właściwe warunki, stosuje się sztuczne oświetlenie.

Murawa stadiono oświatlana sztucznie

W obrębie stadionu znajduje się Muzeum Realu Madryt, zorganizowane bardzo podobnie do muzeum rywala z Katalonii. Dziesiątki pucharów (w tym 10 Pucharów Europy i Ligi Mistrzów, 32 Mistrzostwa Hiszpanii, 19 Pucharów Króla, puchar Klubowych Mistrzostw Świata), pamiątki, koszulki zawodników, buty, piłki. Historię klubu można śledzić na dziesiątkach interaktywnych ekranów multi-touch.

Trofea Realu

Muzeum klubu Real Madryt

Muzeum klubu Real Madryt

W Muzeum Realu Madryt zgromadzono także trofea indywidualne zawodników klubu: Złote Buty, Złote Piłki, itd.

Złota Piłka

Złoty But

Przechodząc przez szatnie widzimy obok kogo bieliznę zmienia boski Cristiano i gdzie zmywa żel z włosów.

Szatnia Realu Madryt

Szatnia Realu Madryt

Szatnia Realu Madryt

Bernabéu Tour, oficjalna trasa wycieczki po stadionie i muzeum, kończy się w Tienda Bernabéu – kilkupiętrowym oficjalnym sklepie Realu. Koszulek CR7 na świecie sprzedaje się ponoć więcej niż wszystkich koszulek Bayernu Monachium.

Sklep Realu Madryt

Sklep Realu Madryt

Sklep Realu Madryt

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 4:02 pm 19 stycznia 2016
  Patryk
  Author

  Z perspektywy piłkarskiej zapewne wyjdę na ignoranta, gdy przyznam się, że swego czasu – będąc w Madrycie – mieszkałem w hotelu znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu, a mimo tego nie zajrzałem tam ani razu. Jeśli jednak chodzi o fotografie w niniejszym wpisie (w tym temacie czuję się nieco pewniej), to przyznaję, że ich jakość jest imponująca.

 • Harvey Specter
  Posted at 8:16 pm 10 lutego 2016
  Legal
  Author

  Real zawsze do przodu! Piękny stadion!

 • Harvey Specter
  Posted at 6:47 am 18 kwietnia 2016
  Leo
  Author

  Fajna historia. Królewscy mają piękny stadion!

 • Harvey Specter
  Posted at 7:16 am 29 maja 2016
  Fan RealuM
  Author

  Real wygrywa Ligę Mistrzów po raz kolejny. Piękny stadion, wyjątkowa drużyna!

 • Harvey Specter
  Posted at 6:29 pm 7 listopada 2018
  Dominik
  Author

  History Top 1 – Real Madrid <3

 • Dodaj komentarz