W grudniu w Madrycie świta dopiero przed 9, więc poranne bieganie zaczynamy po ciemku. Od Plaza Mayor z 237 balkonami w dół prowadzi Casa de Toledo. Przez Puerta de Toledo do parku Río nad rzeką Manzanares.

La Latina

Park Rio

Park Rio

Obszar parku pokazuje, jak zlasowane mózgi mieli krytycy budowy tunelu wzdłuż rzeki w Warszawie. W stolicy Hiszpanii podobnie odzyskano kawał powierzchni miasta chowając pod ziemią miejską obwodnicę M-30 wzdłuż rzeki właśnie. Późniejsza rewitalizacja terenów przyniosła 30 km ścieżek rowerowych, kilkadziesiąt boisk i placów zabaw.

Park Rio, Madryt

Park Rio, Madryt

Park Rio, Madryt

Park Rio, Madryt

Z parku można wyskoczyć przy stadionie Vincente Calderon, na którym gra Atlético Madryt, ale o stadionach będzie przy innej okazji. Droga powrotna to podbieg, jakby ktoś dwie warszawską Agrykolę przedłużył, ale na koniec można zajrzeć do barów, gdzie od rana pachnie kawą i ciastem, a autochtoni czytają lewicowe El País czy prawicowe El Mundo.

Cafeteria

Gdy dzień dojrzewa, pojawiają się tapas i inne bardziej lub mniej zdrowe zawartości talerzyków.

Tapas

Kremówka

Między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem ulice i place madryckiej starówki są pełne ludzi. Wieczorami w okolicach Plaza Mayor czy Puerta del Sol, uważanego za centrum Madrytu, panuje tłok.

Plaza Mayor

Plaza Mayor

Plaza Mayor

Puerta del Sol

Puerta del Sol

Kolejka do Muzeum Prado – jednego z najważniejszych i najbogatszych na świecie – nie maleje chyba nigdy, ale tuż za nim jest świetny i pełen biegaczy Parque del Retiro, którym można dojść do dworca Atocha, gdzie 11 marca 2004 roku w zamachach zginęło 191 osób, a ponad 2050 zostało rannych.

Muzeum Prado

Park Retiro

Atocha

Palacio Real de Madrid, czyli Pałac Królewski w Madrycie jest oficjalną siedzibą króla Hiszpanii. Faktycznie król mieszka w innej, mniej okazałej siedzibie na przedmieściach. Sam król niewiele może, więc także dlatego (choć przede wszystkim przez skomplikowaną historię najnowszą Hiszpanii) cieszy się powszechnym poważaniem.

DSC_8701-1

DSC_8718-1

Zima w Madrycie to bardzo dobry moment na odwiedzenie Parque de Atracciones bezpośrednio przy stacji metra Batán. Wtedy kolejki do poszczególnych urządzeń są najkrótsze, a kupowanie droższych biletów gwarantujących szybszą obsługę jest całkowicie bez sensu,

Parque Atracciones Madrid

Parque Atracciones Madrid

Kluczowym elementem każdego pobytu w Madrycie musi być wizyta na Estadio Santiago Bernabéu, gdzie gra Real, ale to jest temat na nową blogonotkę.

Podziel się ze znajomymi:
 •  
 •  
 •  
 •  
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 10:16 pm 3 stycznia 2016
  Piter
  Author

  Zwiedzanie muzeów w Madrycie to wycieczka na ładnych kilka dni. Samo miasto – bardzo ciekawe. I w zimie nie jest tak zimo 🙂

 • Harvey Specter
  Posted at 7:00 am 18 kwietnia 2016
  Leo
  Author

  Madryt latem jest jeszcze lepszy.

 • Harvey Specter
  Posted at 7:46 pm 4 grudnia 2016
  Kasia Brzozowska
  Author

  Madryt w zimie najlepszy! Człowiek się nie poci i można spokojnie poznać to miasto.

 • Dodaj komentarz