Nie łatwo się tu dostać. Wakacyjne Dni Otwarte, czy Noc Muzeów to nieliczne okazje, gdy w zorganizowanej grupie można obejrzeć ciąg technologiczny tej fabryki. Fabryki, która produkuje wodę.
Na szczelnie ogrodzonych 30 hektarach w sercu Warszawy mieszczą się obiekty ze wspaniałą historią i technologia, która wytrzymała próbę czasu.
Filtry warszawskie

Zespół Stacji Filtrów w Warszawie zaprojektował angielski inżynier William Lindley w 1876 roku, a cztery lata później głównym inżynierem budowy został jego najstarszy syn William Heerlein. 3 lipca 1886 roku woda z filtrów popłynęła do mieszkańców rurociągami, których łączna długość na koniec 1886 roku przekroczyła 18 km. W kolejnych latach nowa sieć zastąpiła istniejące wcześniej w Warszawie rurociągi Marconiego (uruchomiony w 1955 roku) i praski (uruchomiony w 1869 roku), które miały niewielką wydajność i dostarczały wodę niskiej jakości.

Projekt Lindleya zakładał pobieranie wody z Wisły w Stacji Pomp Rzecznych, a następnie jej filtrację w Stacji Filtrów. Sieć wodociągową zasilano początkowo za pomocą pomp parowych i wieży ciśnień, a obszar Powiśla i Pragi grawitacyjnie (filtry znajdują się 34 metry nad poziomem rzeki).
Wieża ciśnień

Woda z rzeki kierowana była do filtrów powolnych, w których tempo filtracji wynosi 10 centymetrów słupa wody na godzinę. Aby poprawić jakość wody, kilka lat po uruchomieniu filtrów zbudowano dodatkowo kryte osadniki, do których woda trafiała przed filtracją.

Filtry powolne

Filtry powolne

Filtry powolne

W roku 1932 łączna długość sieci wodociągowej przekroczyła 500 km. Rosnące zapotrzebowanie wymusiło dalszą rozbudowę systemu filtrów. w latach 1929-1933 zbudowano na licencji kanadyjskiej Zakład Filtrów Pospiesznych. Woda była wstępnie filtrowana w szybkim tempie wynoszącym 7 metrów słupa wody na godzinę, a następnie kierowana do filtrów powolnych.
Filtry pospieszne

Filtry pospieszne

Filtry pospieszne

Filtry pospieszne

Filtry pospieszne

Stacja filtrów pospieszne

Stacja filtrów pospieszne

Ciąg produkcyjny wówczas rozpoczynał się w Stacji Pomp Rzecznych, skąd woda kierowana była do zbiorników wyrównawczych, następnie do filtrów pospiesznych i powolnych.
Filtry

Filtry

W latach 2008–2010 zbudowano stację ozonowania pośredniego i filtrowania węglem aktywnym, dzięki czemu udało się zmniejszyć ilość dwutlenku chloru dodawanego do końcowej dezynfekcji wody o połowę.

Warszawa zawdzięcza Filtry Sokratesowi Starynkiewiczowi, który pełniąc obowiązki prezydenta miasta w latach 1875-1892, modernizował miasto na chwałę Rosji. Choć jego zadaniem i misją, w którą głęboko wierzył, była rusyfikacja, znacznie przyczynił się do rozwoju Warszawy, zwiększając jej powierzchnię i realizując wiele inwestycji. Zbudował między innymi gazownię na Woli, sieć wodociągów i kanalizacji, uruchomił tramwaje konnych, odnawiał kościoły i zabytki (jak np. Kolumna Zygmunta). Na jego pogrzeb w Warszawie przyszło 100 tysięcy mieszkańców miasta, a plac między ulicami Lindleya i Koszykową do dzisiaj nosi jego imię. Czyli ruski najeźdźca, ale nie taki zły.
Starynkiewicz

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze
 • Harvey Specter
  Posted at 10:07 am 17 lipca 2018
  Mati
  Author

  Bardzo ciekawa wycieczka i świetne zdjęcia. Hmm.. zapewne duże miasta mają jeszcze więcej takich ciekawych miejsc tuż pod naszym nosem.

 • Harvey Specter
  Posted at 10:53 am 19 lipca 2019
  Edyta
  Author

  Super zdjęcia!!!! Zresztą na całej stronie! 🙂 Podziwiam i gratuluję!

 • Dodaj komentarz