Po trzech dobach na miejscu organizm nie zdążył się jeszcze przestawić, więc nie była to dla mnie jeszcze dubajska 4:30 rankiem, ale nie była to już Polska 1:30 w nocy. Z Muhammadem pustawą Sheikh Zayed Road pomknęliśmy z dzielnicy Deira, gdzie lubię mieszkać, do dzielnicy Jumeirah. Stamtąd pierwszą kolejką Monorail wzdłuż pnia sztucznej wyspy the Palm.


Klimatyzowany toi-toi. Don’t get excited. Be hydrated. Fuck the pace. Rozgrzewka tutaj, to jakiś językowy żart. Tak jakby próbować wystygnąć zimą w Irkucku.

Ruszyli. Po pierwszej nawrotce wstało słoneczko i zrobiło się jaśniej, tzn. cieplej. Wzdłuż gałązek palmy obok heliportu, z którego kilka lat temu startowałem by latać helikopterem nad Dubajem. Widoczek na wieżowce Downtown, Burj Khalifa, Burj Al Arab, Atlantis, Marina. Na stołach lód, woda, izo, cola, banany, ciasteczka, owoce. Wpisowe w ostatniej chwili było dość tanie i śniadanko wyszło cenowo korzystnie. Zimą w każdy weekend można tu znaleźć jakąś imprezę biegową – dwa lata temu pobiegłem w imprezie towarzyszącej maratonowi w Dubaju.




Półmaraton w 1:59 zrobiony. Jest już po ósmej. Trza budzić kolegów i wracać do kraju.
Dubaj umiał się wylansować. Nie jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, choć wielu tak myśli.
Nie trzeba być fanem doskonałego serialu Megalotnisko w Dubaju na kanale National Geographic, żeby wiedzieć, że emirat w transporcie lotniczym jest potęgą.
10 milionów litrów pojemności, przy 51 metrach długości i 20 metrach szerokości, nie wystarczyło, aby Dubai Aquarium stało się największym akwarium na świecie.
Dubaj może się pochwalić największym systemem w pełni automatycznego metra na świecie: pociągi świetnie radzą sobie tutaj bez maszynistów.
Jednej z bardziej popularnych widoczków z Dubaju przedstawia wyspę Jumeirah Palm z kompleksem hotelowym Atlantis.
Regularne odwiedziny Dubaju pozwalają obserwować jak to miasto się zmienia
Maraton w Dubaju to najlepiej opłacany biegu na świecie. Solidne honoraria i nagrody (200k $ dla zwycięzców) kuszą największe gwiazdy.
Podczas obchodów nadejścia Nowego Roku 2018 w okolicy najwyższego budynku świata po raz pierwszy zrezygnowano z pokazu fajerwerków, zastępując je pokazem laserów.
Rama Dubaju (The Frame) została otwarta w styczniu 2018 roku w parku Zabeel. Kolejny dowód na to, że Dubaj jest ciągle w budowie.
W historii i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielbłądy odrywają bardzo ważną rolę.
Zestawianie zdjęć prezentujących Dubaj w latach sześćdziesiątych XX wieku i dziś świetnie uzmysławia, jak szybko rozwija się to miasto.

Podziel się ze znajomymi:
Funthomas
Zero konkretów, ale itak Cię lubię