Według kolejnych rankingów najbogatszą gminą w Polsce po dochodach na mieszkańca jest Kleszczów. Województwo łódzkie, powiat bełchatowskie – mnożna na chwilę zjechać z krajowej jedynki i sobie ten bogaty emirat pozwiedzać.
Drogi szerokie jak pasy startowe, asfalt wszędzie wygląda na nowy, zadbane chodniki, drogi rowerowe szerokie, masa nasadzeń. Gmina dopłaca do ponadstandardowego leczenia zębów, opieki nad dziećmi, wyjazdów. Kąpiele w aquaparku darmowe. Przy dwóch największych atrakcjach w gminie są dobrze zrobione parkingi. Te dwie atrakcje to punkty widokowe na kopalnię odkrywkową węgla brunatnego.
Wykrojony kawałek Kleszczowa przejmuje właśnie sąsiednia gmina, żeby te pieniądze trafiały do większej grupy. Kleszczów pozostanie liderem rankingów, bo teraz mają jakieś siedem razy więcej pieniędzy na osobę niż całkiem bogata Warszawa. Ale za kilkanaście lat cały ten Kleszczów pierdyknie, bo węgiel brunatny się spali i skończy się hajs. Teraz sobie żyją z tej największej w Europie dziury, a docelowo dziurę będą mieli w budżecie – 150 milionów.
Węgiel z największej dziury w Europie zaczęto wydobywać 19 listopada 1980 roku. Obecnie odkrywka ma szerokość około 3 kilometrów i długość około 12. Gdy skończy się wydobycie, powstanie w tym miejscy najgłębszy w Polsce zbiornik wodny. Jego zalewanie potrwa kilkadziesiąt lat, ale docelowo zrekultywowane tereny mają zająć plaże i miejsca do rekreacji.
Pola Kleszczów i Żłobnica to trudne do ogarnięcia z daleka ciągnące się kilometrami taśmociągi, koparki i ładowarki. Węgiel brunatny nie nadaje się do transportu – mokry i zapopielony zbija się w trudną do rozładunku masę, która zimą dodatkowo zamarza. Dlatego też elektrownie zasilane węglem brunatnym buduje się w sąsiedztwie pól wydobywczych.
Na wielką dziurę z punktów widokowych Kleszczów i Żłobnica patrzy się jak na Wielki Kanion Kolorado. Tuż za barierką kończy się równy i teren i zaczyna się strome urwisko.
Szacuje się, że węgla wystarczy do 2038 roku. Obecnie Elektrownia Bełchatów pozostaje największą elektrownią w Polsce o zainstalowanej mocy 5298 MW. Roczna produkcja energii pokrywa około jednej szóstej produkcji krajowej.
Odkrywka i powstawanie tej ogromnej dziury powoduje ogromną demolkę powierzchni ziemi. Sama elektrownia w 2015 roku była obiektem emitującym w całej Unii Europejskiej najwięcej dwutlenku węgla, tlenków azotu i tlenków siarki.