Minutę po godzinie dziewiątej 30 czerwca 1956 roku samolot Lockheed L-1049 Super Constellation linii TWA wystartował z lotniska w Los Angeles w locie do Kansas City. Trzy minuty później z tego samego lotniska wzbił się w powietrze Douglas DC-7 linii United Airlines lecący do Chicago. Piękne maszyny.
W trasie lotu w głąb kraju tworzył się front burzowy. Będąc w powietrzu, kapitan TWA Jack Gandy poprosił o zgodę na zmianę wysokości lotu z 5800 na 6400. Zgody nie dostał, bo na tym pułapie leciała maszyna United Airlines pilotowana przez kapitana Roberta Shirley’a. Samoloty znajdowały się na obszarze niekontrolowanym, gdzie zapewniano jedynie separację pionową statków powietrznych. Jack Gandy poprosił o zgodę na lot 300 metrów ponad chmurami. Taka procedura była możliwa, obowiązek separacji spoczął na kapitanie otrzymującym zgodę i lecącym w warunkach widoczności. Samoloty znalazły się na tej samej wysokości.
O godzinie 10.30 lewe skrzydło DC-7 praktycznie odcięło ogon Super Constellation. Obydwie maszyny rozbiły się w Wielkim Kanionie. Zginęło 128 osób.
Badanie przyczyn i przebiegu wypadku trwało dość długo, czarnych skrzynek wtedy jeszcze nie stosowano. W następstwie katastrofy zreorganizowano procedury w lotnictwie cywilnym i powołano Federal Aviation Agency, która w 1966 roku zmieniła nazwę na Federal Aviation Administration.
Samoloty uderzyły w ziemię w rejonie, który widzimy przed sobą.
Mierzony nurtem rzeki Kolorado kanion ma długość 446 kilometrów. Jego największa głębokość to 1857 metrów, a szerokość się zmienia od 800 metrów 29 kilometrów.
Indianie plemienia Hualapai w 2007 roku w zachodniej części kanionu oddali do użytku Skywalk, czyli szklany balkon 1219 metrów nad dnem kanionu. My przyjechaliśmy drogą kolejne 400 kilometrów na wschód, nad jego południową krawędź, South Rim, ze słynną Desert View Watchtower.
Zdjęcie poniżej prezentuje obraz 360° i możesz go swobodnie przesuwać.
Trasa USA z dziećmi:
Nowy Jork na początek, Księgarnia Strand, Waszyngton, czyli stolica, Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Cmentarz Arlington, San Francisco, Dolina Krzemowa, Big Sur, Long Beach, Hollywood, Beverly Hills, Santa Monica, Pierwsza restauracja McDonald’s, Route 66, Las Vegas, Zapora Hoovera, Wielki Kanion, Kanion Antylopy, Page, Horseshoe Band, Zapora i Kanion Glenn, Park Narodowy Zion, Dolina Śmierci, Prom Kosmiczny Endeavour, Końcówka w Los Angeles
a także: Co przeczytać i obejrzeć przed wyjazdem do USA, Czym jeździć po USA i jak tam dolecieć, USA dla miłośników lotnictwa.