Spis treści
Wokół każdego dużego lotniska spotkać można ludzi, których hobby jest planespotting. Przy Lotnisku Chopina (WAW/EPWA) w Warszawie miejsc do spottingu jest sporo. Poniższa mapa nie jest kompletna, bo każdy może znaleźć swoję, najlepszą dla siebie, okolicę.
Górka spotterska przy ulicy Krakowskiej
Tak naprawdę górka znajduje się przy ulicy Wykusz, ale skręca się od Al. Krakowskiej. Z niewielkiego wzniesienia blisko ogrodzenia lotniska można fotografować maszyny lądujące na kierunku 11, startujące na kierunku 29 oraz ruch na płycie lotniska.
Górka spotterska to miejsce, do którego można dojechać łatwo i szybko. Wiele osób przychodzi tutaj popatrzeć na samoloty z przylatujące lub odlatujące z bliskimi. Wiele osób pojawie się tu także wtedy, gdy na lotnisku dzieje się coś niezwykłego – jak na przykład lądowanie Boeinga 767 bez podwozia.
Górka spotterska przy Lotniskowej Straży Pożarnej
Przy ogrodzeniu lotniska w pobliżu budynków Lotniskowej Straży Pożarnej przygotowano oficjalne miejsce do obserwacji startów na kierunku 29 i lądowań na kierunku 11.
Opacz-Kolonia
Samoloty podchodzące do lądowania na pasie 11 doskonale widać z miejscowości Opacz-Kolonia w gminie Michałowice. Znajdują się na wysokości kilkuset metrów w konfiguracji do lądowania – wypuszczone podwozie i klapy.
Wiadukt w Raszynie nad Aleją Krakowską
Z kładką nad Aleją Krakowską przy długiej ogniskowej widać maszyny lądujące na pasie 11 z panoramą Warszawy w tle.
Paluch
Za schroniskiem dla psów na Paluchu droga wzdłuż ogródków działkowych dojść można do ogrodzenia lotniska, skąd obserwować można starty na lądowania i starty na kierunku 33 oraz starty na kierunku 15. W tej okolicy drabina lub podest mogą być przydatne.
Pole Sołtysa
W okolice dojedziemy ulicą Kinetyczną. Można stąd obserwować lądowania na kierunku 33.
Wiadukt na ul. Złote Łany
Wiadukt nad Południową Obwodnicą Warszawy umożliwia dobrą widoczność na maszyny lądujące na pasie 33 z panoramą miasta w tle.
Kinetyczna, Wirażowa, Czempińska
Przedłużenie pasa to świetne miejsce do obserwacji lądowań na kierunku 33. Samoloty możemy fotografować od przodu oraz od spodu.
Za cargo i salonem Ferrari
Dobre miejsce do obserwacji lądowań na kierunku 33.
PPS12
Przez otwory w ogrodzeniu (lens holes) przy płycie postojowej możemy obserwować stanowiska na PPS12 oraz stanowisko znajdujące się w okolicach cargo.
Taras widokowy
Taras widokowy jest otwarty w godzinach od 6 do 22 w terminalu A Lotniska Chopina. Widać stąd obydwa pasy, drogi kołowania i część płyty postojowej lotniska. Niestety, wszystko obserwujemy zza szyby.
Kładka nad ulicą Puławską
Z kładki nad ulicą Puławską (okolice ul. Jagielskiej) obserwować można samoloty podchodzące do lądowania na kierunku 33 (więcej zdjęć z wizyty An-225 Mrija w Polsce).
Taras widokowy i płyta lotniska
Każda okazja jest dobra. Lotnisko Chopina w Warszawie udostępnia taras widokowy. Najlepsze ujęcia z niewielkie odległości możemy też zrobić z samej płyty lotniska. Tylko część połączeń obsługiwana jest przez rękawy, z których nie widać zbyt wiele. WIele osób narzeka, gdy do samolotu stojącego na płycie dowozi autobus, ale może to być okazja, żeby zobaczyć maszyny z bliska.
Spotting everywhere
Patrzcie w usterka. Samoloty, szybowce, śmigłowce i inne statki powietrzne są wszędzie!