Wisła wpływała do morza powoli, co szczególnie w czasie roztopów stwarzało spore zagrożenie powodzią. Piętrząca się kra regularnie doprowadzała do zalania Żuław, więc przeniesiono siedem milionów metrów sześciennych ziemi i wykopano długi na ponad 7 kilometrów kanał, którym królowa polskich rzek uchodzi do morza obecnie. Stary jej bieg można sobie zobaczyć na mapach Google pod nazwą Martwa Wisła.

Kanał otwarto bardzo innowacyjne, bo Wilhelm II nie pojawił się osobiście w miejscu uroczystości. Wiadomo przecież, że przecinanie wstęg to bardzo istotna część zajęć władców. Z łaski Bożej cesarz niemiecki dał oczekującym na miejscu poddanym w Prusach telegraficzny sygnał, że można już wpuścić nurt Wisły do świeżo wykopanej dziury.

Nie wiadomo dlaczego cesarz wybrał home office, ale uznać należy, że praca zdalna narodziła się na ziemiach obecnie słusznie należących do Polski 31 marca 1895 roku o godzinie 15.45.
Ujście Wisły do morza
Ujście Wisły do morza
Ujście Wisły do morza

Projekt Przekopu Wisły pjawił się już wcześniej, kiedy to Jan Jerzy de Woyten, major wojsk koronnych, w 1768 roku zwrócił się z nim do krola Stamnisława II Augusta. Decyzja została jednak podjęta dopiero w XIX wieku przez władze pruskie, kiedy to liczne powodzie zalewały Żuławy. Ostatecznie wykorzystano projekt, który w 1877 roku wykonali Alsen i Fahl. Przekop Wisły wytyczono wzdłuż zanikającej odnogi Wiślanej – Przemysławy.
Wyspa Sobieszewska
Wyspa Sobieszewska

Wykonanie kanału skróciło bieg Wisły o 10 kilometrów, przez co zwiększył się spadek końcowego odcinka. Niesione przez rzekę osady osiadają na dnie Bałtyku, zwiększając powierzchnię Polski. Szacuje się, że linia przegowa w okolicach ujścia Wisły odsunęła się już o około 3 kilometry w stronę Bałtyku. W wyniku budowy powstała także wyspa Sobieszewska. W 1991 roku utworzony został rezerwat przyrody Mewia Łacha.
Wyspa Sobieszewska i Wisła

Z czasów, gdy nie istniał przekop Wisły pochodzi twierdza Wisłoujście na starym korytem rzeki.

Ujście Wisły – jak dojechać

Aby otrzeć do ujścia Wisły możemy kierować się na Mikoszewo, gdzie na końcu ulicy Bursztynowej można zostawić samochód na parkingu leśnym. Z tego miejsca kierujemy się w stronę plaży, a następnie wzdłuż wybrzeża do samego ujścia. Odległość do pokonania to około 3 kilometry.
Mikoszewo

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  • 5
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz