Spis treści
Budzenie po drugiej. Od 3:00 na górę czarnym szlakiem przez Biały Jar. Piszą, że to trasa najkrótsza, ale najbardziej stroma. I monotonna, ze względu na ograniczoną widoczność. O tej porze po kiego mi jakieś szersze widoki, ciemność widzę. Poza tym trzeba się w biegu sprężać, bo piszą, że to jest droga na dwie i pół godziny. Na Równi przy Domu Śląskim jest już bardzo jasno, w dolinach delikatne mleko mgieł, a horyzont się pali czerwienią. Po drodze z Karpacza na samą górę ani jednego człowieka. To trochę dziwne, bo miejsca w schronisku dostępne są dopiero na wrzesień. Na szczycie szlakiem czerwonym jestem 4:45. Są jacyś Czesi, którzy chyba spali w kaplicy świętego Wawrzyńca. Jakaś parka robi butelkę Prosecco.
Zejście szlakiem niebieskim, a potem czerwonym Doliną Łomniczki. Po drodze nadal nikogo. Na dole, już blisko Orlinka pierwsze dwie osoby rozpoczynają wędrówkę w górę: – Dzień dobry!
Godzina 7:00 jestem w hotelu. Prysznic, śniadanko, zaczyna się kolejny dzień życia.
Karkonosze nocą
Uprawianie turystyki w Karkonoskim Parku Narodowym jest dozwolone wyłącznie w ciągu dnia tj. od świtu do zmierzchu. Świt definiowany jest jako pora dnia przed wschodem Słońca, kiedy niebo przestaje być czarne. To znaczy, że aby zobaczyć wschód Słońca na Śnieżce najlepiej spać w schronisku wysoko albo pędzić z Karpacza, startując, gdy niebo robi się kolorowe.
Parkowe kasy są oczywiście zamknięte, więc wstęp do Parku należy przez internet prawilnie opłacić.
Najwyższy szczyt Czech
Przez Śnieżkę przebiega granica między Polską i Czechami. Szczyt na wysokości 1602 metrów nad poziomem morza jest najwyższym wzniesieniem Karkonoszy, Sudetów i Czech. Nowe pomiary wskazują nawet na 1603 metry.
Na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków ze strony polskie i czeskiej. Nasi sąsiedzi mają też wyciąg prowadzący na sam szczyt. Ze strony polskiej można wjechać wyciągiem na Małą Kopę (1377 m n.p.m.) – stąd spacerkiem nieco ponad kilometr do Domu Śląskiego, a stamtąd dwie opcje drogi na szczyt. Łagodna Droga Jubileuszowa (szlak niebieski) to 45 minut spacerku, opcja druga trudniejsza (szlak czerwony) to jakieś 30 minut podejścia.
Latem – szczególnie podczas weekendów – na ścieżkach prowadzących na szczyt można spodziewać się tłoku. Na sam szczyt ludzi dostarcza kolejka od strony czeskiej. Na letnie zdjęcie obserwatorium bez ludzi w kadrze nie ma co liczyć.
Obserwatorium na Śnieżce
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce ma piękną bryłę. Miło, że kosmici postanowili wylądować trzema dyskami akurat w tym miejscu.
Latanie dronem na Śnieżce
Na Śnieżce – jak i nad każdym parkiem narodowym w Polsce – obowiązuje zakaz wykonywania lotów dronami.
Trochę szkoda, ale jesteśmy przecież w górach, więc widoki z solidnej perspektywy są zapewnione.
3 komentarze
Uwielbiam takie widoki!
Rewelacja!
Chciałam ruszyć na wschód słońca na Śnieżkę w tym roku, ale okazało się, że moje towarzystwo wybrali spanie. Sama się bałam. Może kiedyś się uda.