Ilość i proporcje składników w kociołku zależą wyłącznie od naszych upodobań i wielkości kociołka (garnka), którym dysponujemy. W ilości dla 6 osób może to być na przykład:
- 10 dużych ziemniaków,
- laska kiełbasy (np. Krakowska lub inna najlepiej z tych grubszych),
- 3 duże cebule,
- boczek w plastrach (20 dag)
Kociołek tradycyjnie przyrządzamy w specjalnym żeliwnym naczyniu o grubych ściankach stawianym na ognisku. Potrawę można także przyrządzić w kuchni korzystając z głębokiej patelni lub rondla – wtedy najczęściej nosi nazwę prażonki.
Kiełbasę, umyte i obrane ziemniaki oraz cebule kroimy na plastry.
Kociołek (patelnię lub rondel) smarujemy tłuszczem (smalec lub olej). Ścianki kociołka wyściełamy liśćmi kapusty i układamy w naczyniu warstwy ziemniaków, cebuli i kiełbasy. Każdą z warstw przyprawiamy solidnie wegetą, pieprzem czarnym i kolorowym, majerankiem.
Między warstwy kładziemy także boczek (jeżeli nie mamy, warto dodać do kociołka łyżeczkę smalcu między górne warstwy).
Tradycyjnie na wierzchu powinniśmy ułożyć liście kapusty na górę kociołka uszczelnić precyzyjnie dociętą z trawnika darnią. Jest to dość trudne, więc najczęściej pokrywę kociołka uszczelniamy dokręcając specjalne śruby lub dociążając kamieniami. Jeżeli pieczonki przygotowujemy w domowej kuchni warto zadbać o szczelną i ciężką pokrywkę patelni lub rondla.
Pieczonki na średnim ogniu pieczemy około 25 minut. Po zdjęciu darni lub pokrywy ziemniaki powinny być miękkie. Kapusta na dnie i przy ściankach kociołka może się lekko przypalić, chroniąc właściwą potrawę.
5 komentarzy
no naprawde pysznie i do syta
Przed zamknięciem można dodać łyżkę śmietany i pół szklanki piwa. Zawartość ugotuje się na parze zanim się przypiecze – pychota:)
Gdyby do tego dodać jeszcze pokrojonego w plasterki buraka były by prażonki 🙂
mozna dodac jeszcze pokrojone warzywka, przede wszystkim marchewke:)
Co jutro robicie na obiad? Ja robie rumfordzka wedlug staropolskiego przepisu. Jest przepyszna, poszukajcie sobie w goglu: zupa rumfordzka babci