Trójpłatowiec Fokker Dr.I z okresu pierwszej wojny światowej znany jest przede wszystkim jako maszyna, na której latał as niemieckiego lotnictwa myśliwskiego Manfred von Richthofen, zwany Czerwonym Baronem.
Fokker Dr.I - RC model

Fokkrer Dr.I był wolnonośnym trójpłatem z kratownicowym kadłubem krytym płótnem, gruby profil płatów i ich niewielka rozpiętość zapewniały mu doskonałą zwrotność i wznoszenie. Jednak trzeci płat zwiększył opór czołowy, w związku z czym samolot z dość słabym silnikiem rotacyjnym o mocy 110 KM rozwijał maksymalnie 165 km/h. Z tego względu nie nadawał się do pościgu za szybszymi dwupłatowcami, był natomiast doskonały w walce kołowej. Jego uzbrojenie to 2 karabiny maszynowe strzelające przez śmigło.

Konstrukcja modelu została wykonana głównie z drewna balsa i sklejki – wręgi kadłuba i żebra skrzydeł wyplotowano laserowo. Zastrzały skrzydeł są metalowe, a dla mocowania skrzydeł wykorzystano rurki węglowe.
Fokker Dr.I balsa model
Fokker Dr.I balsa model

Jako napęd modelu Fokkera wybrałem elektryczny silnik outrunner 1000KV, czyli dający 1000 obrotów na minutę z każdego pojedynczego volta napięcia w zestawie ze śmigłem 8×6. Model został przygotowany pod aparaturę 4-kanałową: oprócz sterowania silnikiem, serwomechanizmy obsługują stery wysokości i kierunku oraz lotki.
Fokker Dr.I Red Baron
Fokker Dr.I Red Baron
Fokker Dr.I
Fokker Dr.I

Model ma skonfigurowany tryb fail safe: po utracie zasięgu aparatury zdalnego sterowania odcięcie zasilania silnika i ster lekko w bok.
Przeczytaj historię śmierci Czerwonego Barona, który latał samolotem Fokker Dr.I.

Podziel się ze znajomymi:
  •  
  • 66
  •  
  •  
Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

Dodaj komentarz