Norwegia oferuje zapierające dech w piersiach krajobrazy, na które warto spojrzeć z lotu ptaka. Dla zachowania bezpieczeństwa i ochrony środowiska naturalnego obowiązuje szereg przepisów regulujących kwestie wykonywania lotów dronami na terytorium Królestwa Norwegii.
Moskenes

Latanie dronem w Norwegii

Latanie rekreacyjne dronem w Norwegii traktowane jest tam samo jak latanie modelem samolotu. Każde inne zastosowanie podlega jednej z trzech kategorii:

 • RO 1 – drony o masie do 2.5 kg i prędkości maksymalnej do 60 węzłów (111 km/h) muszą być wyposażone w system fail-safe, a ich operatorzy podlegają rejestracji poprzez oświadczenie o zapoznaniu się z przepisami,
 • RO 2 – drony o masie do 25 kg i prędkości maksymalnej do 80 węzłów mogą być obsługiwane wyłącznie przez licencjonowanych operatorów,
 • RO 3 – drony o parametrach przewyższających wymienione wcześniej mogą być obsługiwane przez licencjonowanych operatorów.

Latanie rekreacyjne dronem w Norwegii możliwe jest z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przez operatora, w odległości nie mniejszej niż 5 km od lotnisk, wyłącznie w dzień do wysokości 120 metrów nad ziemną lub wodą oraz nie bliżej niż 150 metrów od ludzi, pojazdów lub budynków nie będących w posiadaniu lub pod kontrolą operatora. Ostatnia uwaga nie dotyczy samego startu i lądowania. Jeżeli operatorowi drona towarzyszy obserwator, lot może odbywać się w oparciu o obraz transmitowany z kamery drona (First Person View) pod warunkiem obserwacji drona przez obserwatora.

W praktyce uzyskanie certyfikatu RO 1 możliwe jest także dla cudzoziemca i polega na wypełnieniu formularza znajdującego się na stronach Luftfartstilsynet – norweskiego odpowiednika polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wszystkie operacje wykonywane w kategorii RO 1 muszą być zgłaszane do Luftfartstilsynet i powinny zawierać nazwę przedsięwzięcia, adres i dane kontaktowe oraz informacje o typie statku powietrznego, który zamierza się wykorzystać.

W Norwegii znajduje się kilkadziesiąt parków narodowych, wiele różnego rodzaju rezerwatów i miejsc chronionych, nad którymi latanie dronem jest zabronione. Podając cel przedsięwzięcia i z kilkutygodniowym wyprzedzeniem można się ubiegać o zgodę w takiej strefie.

Istnieją także miejscam, które nie znajdują się na terenie szczególnie chronionych parków, nad którymi latać nie wolno. Na przykład latanie dronem nad skałą Preikestolen i popularnym szlakiem na Kjerag jest zabronione, o czym informują stosowne tablice.
Preikestolen - zakaz dla dronów

Bardzo dobrym źródłem informacji o strefach w Norwegii jest serwis UAS Norway – Safe to fly. Warstwy prezentujące strefy zakazane dla RPAS oraz obszary chronione są szczególnie pomocne.
Strefy w Norwegii

Szczególnie pomocne są mapy umożliwiające weryfikację obecności lotnisk w sąsiedztwie. Górzysty krajobraz Norwegii sprawia, że port lotniczy może znajdować się w sąsiedztwie i nie musimy zdawać sobie z tego sprawy. Na przykład uroczy kemping w miejscowości Røssvoll znajduje się kilkaset metrów od portu lotniczego miasta Mo i Rana (IATA: MQN). Elewacja lotniska jest jednak nieco powyżej, więc warto weryfikować mapy, bo startująca i lądująca maszyna w warunkach górskich może pojawić się znienacka.
Røssvoll

Na Lofotach miasta Svolvær i Leknes znajdują się w sąsiedztwie lotnisk przez co, nie wolno tam wykonywać lotów dronem.

Latanie dronem w Oslo

Szczególne ograniczenia dotyczące dronów obowiązują w stolicy Norwegii. Centrum Oslo objęte jest stroną No Fly, obejmującą między innymi Operę, Tjuvholmen i fortecę Akershus. Informacje o granicach strefy oraz wniosek o zgodę na latanie w tym miejscu można znaleźć na stronie Luftfartstilsynet.
Oslo ze wzgórza Ekeberg

Norwegia – podróż kamperem 2020:

 • podróż zaczynamy promem z Kilonii do Oslo,
 • skąd kierujemy się prosto do miejscowości Lysebotn i fiord Lysefjorden,
 • a potem ten sam fiord podziwiamy po wejściu na Preikestolen.
 • Z miasteczka Odda podchodzimy pod język Buerbreen niebieskiego lodowca Folgefonna
 • i dalej jedziemy na północ malowniczą Sognefjellsvegen, Narodową Drogą Turystyczną nr 55.
 • Autostrada Arktyczna E6 prowadzi nas przez koło podbiegunowe dalej na północ,
 • i trafiamy kamperem na Lofoty.
 • W Lillehammer zwiedzamy obiekty olimpijskie.
 • Wszędzie, gdzie można, stawiamy na latanie dronem w Norwegii.
 • Podziel się ze znajomymi:
  •  
  •  
  •  
  •  
  Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy i skomentuj artykuł.

  Dodaj komentarz