Na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego leży Bolimowski Park Krajobrazowy, utworzony w 1986 roku. Był kilkukrotnie powiększany i obecnie zajmuje powierzchnię ponad 20.5 tysięcy hektarów. Park obejmuje lasy Puszczy Bolimowskiej na terenach między Skierniewicami, Łowiczem, Bolimowem i Żyrardowem. Przez Puszczę Bolimowską płynie rzeka Rawka o naturalnym charakterze rzeki nizinnej z wieloma meandrami. Dolina Rawka jest jedną z największych atrakcji Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i od 1983 roku stanowi rezerwat przyrody o powierzchni 487 hektarów.
Meandry Rawki prezentują się wspaniale i różnie w różnych porach roku.
Rezerwat przyrody Rawka
Rezerwat przyrody Rawka zajmuje powierzchnię 487 hektarów. Obejmuje koryto rzeki na długości 97 kilometrów od jej źródeł w okolicy Koluszek aż do ujścia do Bzury między Łowiczem a Sochaczewem. Spływ rzeką Rawką przez kajakarzy uznawany jest jako dość trudny – z góry prezentuje się jak tor wyścigowy.
Dolina Rawki inaczej wygląda latem, inaczej jesienią jesienią, gdy kajaków jest mniej, a wody więcej.
Większą część powierzchni Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zajmują lasy – przeważnie sosnowe. W dolinie rzeki Rawki oraz na polanach zachowała się roślinność łąkowa, torfowiskowa, bagienna i szuwarowa.
W okolicach okolicach Bolimowskiego Parku Narodowego na linii rzek Rawki i Bzury przebiegała linia frontu podczas I wojny światowej. W latach 1914-1915 trwała w tych okolicach wojna pozycyjna, a ślady po dawnych okopach pozostały do dzisiaj. W pobliżu – między innymi w Joachimowie, Mogiłach, Kamionie i Budach Grabskich – znajdują się cmentarze wojenne.
Do Parku możnaz Warszawy dojechać samochodem w niecałą godzinę. Dolina Rawki to też świetny kierunek na dłuższy wypad rowerem.
Krajobraz rzeki Rawki przypominają meandry rzeki Utrata w okolicach Pęcic i Komorowa w gminie Michałowice koło Warszawy.
1 comment
Oj tak. Dolina Rawki to fajne miejsce, zwłaszcza teraz na grzyby!